FOTBAL EUROPEAN. Atletico Madrid și Olympique Marseille s-au CALIFICAT în finală. Francezii au marcat golul decisiv în PRELIUNGIRI

Atletico Madrid și Olympique Marseille își vor disputa finala Ligii Europa, la Lyon. Spaniolii au trecut în semifinale de Arsenal, francezii au eliminat-o pe Red Bull Salzburg.

Atletico Madrid s-a calificat, joi, în finala Ligii Europa, după ce a câștigat returul cu Arsenal, scor 1-0, pe teren propriu. Golul i-a aparținut lui Diego Costa, în minutul 45+2, iar până la final, formația pregătită de Diego Simeone a rezistat atacurilor oaspeților. În tur, scorul a fost egal, 1-1. În cealaltă semifinală, austriecii de la Red Bull Salzburg au învins-o, acasă, pe Marseille, scor 2-1, dar francezii vor lupta pentru trofeu, pentru că în tur au învins cu 2-0. Red Bull a dus meciul în prelungiri, după reușitele lui Amadou Haidara (53) și Bouna Sarr (65 - autogol), Marseille a punctat în minutul 116, datorită lui Jorge Rolando (116). Finala se va disputa la Lyon, la data de 16 mai.