Farul Constanţa, învinsă de Valerenga (Norvegia), în Liga Campionilor

Farul Constanţa a fost învinsă pe teren propriu de Valerenga Oslo. Echipa feminină de fotbal din Constanța a ratat calificarea în play-off, fiind la prima participare din istorie.

Farul Constanța, învinsă pe teren propriu de Valerenga Oslo

După 4-0 cu Mitrovica, Kosovo, în primul meci din cadrul turneului contând pentru turul 1 preliminar al Women's Champions League, Farul Constanța a întâlnit în meci decisiv pentru calificarea în play-off-ul competiției, pe campioana Norvegiei, Valerenga.

Din păcate, echipa constănţeană a ratat calificarea. Mai exact, echipa de fotbal feminină Farul Constanţa a pierdut sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 1-3, meciul cu Valerenga Oslo. A fost meciul decisiv pentru calificarea în play-off-ul Ligii Campionilor la fotbal feminin.

Româncele au condus cu 1-o. Golul a fost marcat de Antonia Bratu

Jucătoarele antrenate de Dorel Zaharia au avut la început un meci bun pe terenul propriu în disputa cu jucătoarele de la Valerenga. Antonia Bratu a deschis scorul în minutul 15. Valerenga a rămas în zece jucătoare din minutul 30, când Selma Pettersen a primit cartonaşul roşu şi a fost eliminată de pe teren.

Valerenga a egalat pe final de repriză, prin Elise Thorsnes, în minutul 45+3, şi au preluat conducerea imediat după reluare, iar în minutul 48, când a înscris Janni Thomsen.

Farul Constanța, învinsă pe teren propriu de Valerenga Oslo. Sursa foto: Farul

Farul Constanța, egalată în minutul 78

Farul Constanţa a fost dominată în partea secundă a meciului de Valerenga, marcând încă odată, în minutul 78, prin jucătoarea Karina Saevik, impunându-se cu scorul de 3-1. Gol care le-a dus pe fete în play-off-ul Ligii Campionilor la fotbal feminin.

Meciul a fost disputat pe terenul Central al Academiei Hagi. Jucătoarele de la Farul Constanţa au avut în față o echipă mult mai puternică, mai experimentată mai ales în Champions League.

Pentru Farul Constanța au marcat: AntoniaBratu, minutul 15. Pentru Valerenga au marcat Thorsnes 45+1, Thomsen 49, Saevik 78

Cartonașe galbene: Iordăchiuși 53, Bratu 59, Tvedten 53, și un cartonaș roșu pentru Pettersen.

Componența echipelor

La Farul Constanța au evoluat: antrenori Dorel Zaharia și Raluca Simes: Onyango - Stancu, Bratu, Stanciu, Mango - Iordăchiuși, Bortan (86 Boycheva) - Țabur (55 Croitoru), Istrate (78 Bălăceanu), Chiper - Rus. Rezerve: Ganea, Voinescu - Dincă, Stoicescu, Băcanu, Cristea.

La Valerenga au evoluat: antrenor Nils Lexered: Enblom - Horte, Thorsnes, Pettersen - Thomsen, Vickius (46 Olsen), Bjelde, Tennebo (46 Heioarsdottir) - Godo (69 Brekken), Saevik (89 Espas), Tvedten (86 Arnesen). Rezerve: Grinde-Hansen - Kovacs, Enger, Klech.

Meciul a fost arbitrat: Angelika Soeder (Germania) - Marina Bachmann (Germania) și Sandra Nigulis (Estonia). Arbitru rezervă: Reelika Turi (Estonia), informează farulconstanta.com.