Superliga. UTA Arad - Farul Constanța, 1-1. Elevii lui Hagi au egalat în minutul 90+5 Sursa foto: Facebook

UTA Arad a încheiat la egalitate luni seara, pe teren propriu, scor 1-1, cu Farul Constanţa, în ultimul meci al etapei a şaptea din Superligă.

Oaspeţii au bifat ocaziile de gol la Arad, înainte ca van Durmen să deschidă scorul în minutul 22, cu un şut din careu. Gazdele au presat şi Grameni a fost aproape de autogol după ce a deviat o minge în transversală, la centrarea lui Omondi, din minutul 27. Fabry a irosit ultimele două şanse de a înscrie, pe finalul primei părţi, şi arădenii au intrat la cabine cu avantaj de un gol.

Constănţenii au solicitat un penalti în minutul 57, la un duel între Hrezdac şi Mihai Bălaşa, dar arbitrul Marcel Bîrsan nu a acordat nimic. Farul a egalat însă în minutul 90+5, când Alibec i-a pasat în careu lui Dican şi acesta a înscris.

UTA – Farul s-a terminat 1-1, iar arădenii sunt pe 12, cu 7 puncte. Farul are 8 puncte şi ocupă poziţia a 8-a.

UTA Arad-Farul Constanța, echipele din teren

UTA ARAD: R. Popa – Ravy Dozi, Trif (K. Mabea 84), I. Conte, Poulolo – V. Costache (Ghezali 61), Hrezdac (Cr. Mihai 61), Van Durmen, Omondi – Fabry (Joao Pedro 79), Ezekiel (J. Kadiri 61). ANTRENOR: Mircea Rednic

FARUL CONSTANŢA: Buzbuchi - M. Popescu, M. Bălaşa, Gustavo Marins D. Sîrbu 79), Cr. Ganea – Vînă (Doicaru 80), Nedelcu (V. Dican 35), Grameni – G. Iancu, Rivaldinho (Alibec 65), N. Grigoryan (Al. Stoian 80). ANTRENOR: Gheorghe Hagi

Cartonaşe galbene: Omondi 67, K. Mabea 90 / M. Bălaşa 63, V. Dican 76, Grameni 82

Arbitri: Marcel Bîrsan - Vasile Marinescu, Mircea Orbuleţ

Arbitri VAR: Cătălin Popa - Ioan Alexandru Corb.