Euro 2024. Polonia - Austria 1-3. Austriecii au șanse de calificare

Euro 2024. Polonia - Austria 1-3. Austriecii au șanse de calificare Euro 2024 Sursa foto: X

Austria a câștigat, cu 3-1, întâlnirea cu reprezentativa din Polonia, o echipă aflată la a doua înfrângere la acest turneu final al Euro 2024 și care, cel mai probabil, va merge acasă.

Polonia - Austria 1-3

Austria a început bine partida și a deschis scorul în minutul 9, când Gernot Trauner a înscris în poarta lui Szczesny cu o lovitură de cap.

Egalarea a venit în minutul 30, când Krzysztof Piatek a șutat cu dreptul pentru scorul de 1-1.

Scorul a ajuns la 2-1 în minutul 66, când Christoph Baumgartner a marcat din pasa lui Alexander Prass și și-a adus echipa din nou în avantaj.

În minutul 77 s-a dictat penalty după ce polonezul Wojciech Szczesny i-a pus piedică unui adversar. Lovitura de pedeapsă a fost transformată în minutul 78 de Marko Arnautovic.

Echipele pentru Polonia - Austria

Polonia (3-4-1-2): Szczesny - Bednarek, Dawidowicz, Kiwior - Frankowski, Piotrowski, Slisz - Zalewski - Zielinski - Buksa, Piatek Selecționer: Michal Probierz (51 de ani) Rezerve: Skorupski, Bulka, Bereszynski, Salamon, Walukiewicz, Puchacz, Szymanski, Moder, Szymanski, Romanczuk, Urbanski, Grosicki, Swiderski, Skoras, Lewandowski

Austria (4-2-3-1): Pentz - Posch, Trauneu, Lienhart, Mwene - Seiwald, Grillitsch - Baumgartner, Laimer, Sabitzer - Arnautovic. Selecționer: Ralf Rangnick (65) Rezerve: Lindner, Hedl, Daniliuc, Danso, Querfeld, Wober, Prass, Kainz, Seidl, Weimann, Grull, Entrup, Gregoritsch, Wimmer

Arbitru: Umut Meler (Turcia) Asistenți: Emre Eyisoy (Turcia), Kerem Ersoy (Turcia) Arbitru VAR: Paolo Valeri (Italia) Asistent VAR 1: Alper Ulusoy (Turcia) Asistent VAR 2: Massimiliano Irrati (Italia) Arbitru de rezervă: Rade Obrenovic (Slovenia)