Eșec de culoarea bronzului la Campionatele Europene de gimnastică

Lotul feminin de gimnastică al României a înregistrat încă un rezultat lamentabil.

Dacă pentru prima dată din 1968 gimnastele „tricolore” au ratat calificarea la Jocurile Olimpice, evoluția slabă din acest an i-a adus României și clasarea în afara podiumului la Campionatele Europene de la Berna.

La turneul final din capitala Elveției, naționala României formată din Cătălina Ponor, Anamaria Ocolișan, Maria Holbură și Anda Butuc a obținut totalul de 164,596 puncte și a încheiat întrecerea abia pe locul șase.

Ponor, singura medaliată la Berna

Podiumul european a fost ocupat de Rusia (175,212 puncte), urmată de Marea Britanie, cu 170,312 şi Franţa, cu 168,496 puncte. La Berna, însă, Cătălina Ponor (28 de ani) a fost singura dintre românce care s-a remarcat.

Fosta campioană olimpică a reușit să cucerească, ieri, două medalii de bronz, după finalele de la sol și bârnă, singurele reușite ale delegației României în concursul senioarelor de la Berna.

În proba de bârnă, Cătălina a avut o notă de 14,266, fiind devansată de rusoaica Alia Mustafina, 15,100, și de franțuzoaica Marine Boyer, 14.600. Astfel, Ponor a ajuns la 12 medalii la Campionatele Europene (7 de aur, 2 de argint și 3 de bronz).