Echipa lui Ianis Hagi a scăpat printre degete o victorie sigură. Românul, uitat pe banca de rezerve Alaves. Sursa foto: Facebook

Deportivo Alaves, echipa lui Ianis Hagi, a obținut doar o remiză, marți, pe terenul celor de la Real Sociedad, scor 1-1, în etapa a 19-a a Primerei Division.

Deportivo Alaves, formația la care este legitimat Ianis Hagi, a scăpat o victorie ce părea sigură, pe terenul celor de la Real Sociedad. Oaspeții au condus cu 1-0, după golul marcat de Luis Rioja, în minutul 76, din penalty. Dar gazdele au salvat un punct, pentru că Martin Zubimendi a egalat în minutul 90+6.

Echipa internaționalului român a avut superioritate numerică, după ce, în prima parte, jucătorul lui Sociedad, portarul Alex Remiro, a fost eliminat pentru că a atins mingea în afara careului. Ianis nu a jucat deloc și a văzut confruntarea de pe banca de rezerve. Alaves se află pe locul al 15-lea în Primera Division, cu un total de 17 puncte, cu 4 mai mult decât Celta Vigo, prima formație care retrogradează în acest moment.

Tot marți, într-o altă partidă din prima ligă a Spaniei, Getafe a cedat cu scorul de 0-2 în fața lui Rayo Vallecano. Golurile au fost marcate de Sergio Camello, cel care a reușit „o dublă”, în minutele 45+1 și 47. Gazdele au avut trei jucători eliminați.

Ianis Hagi, tot mai criticat în ultima vreme

Ianis Hagi urmează să revină în Scoția, iar în aceste condiții, jurnaliștii spanioli pun sub semnul întrebării viitorul fotbalistului român la clubul scoțian Glasgow. Scoțienii de la Ibrox Noise a publicat în articol în care precizează că este foarte probabil ca fiul ”Regelui” să fie din nou împrumutat sau vândut după ce se va întoarce în Scoția.

Ianis Hagi

Ianis Iagi, criticat de presa spaniolă. Nu s-a ridicat la nivelul așteptărilor. Sursa foto: Arhiva EVZ

„Prestațiile din Spania s-au situat la limita de jos. Ianis a livrat numai un assist în 14 meciuri și două goluri în Cupa Spaniei împotriva unui adversar din ligile inferioare. Dacă Rangers ar aduce un conducător de joc cu asemenea cifre, suporterii ar avea motive să fie extrem de îngrijorați”, au scris cei de la Ibrox Noise.

Jurnaliștii britanici au evidențiat faptul că fotbalistul român nu a avut randament cu niciun antrenor. Sub tricoul celor de la Deportivo, în cele 14 partide, internaționalul român a marcat de două ori și a reușit un assist.