Superliga. Dinamo, înfrângere în fața Rapidului, scor 1-2

Superliga. Dinamo, înfrângere în fața Rapidului, scor 1-2 Rapid. Sursa foto: Facebook

Dinamo a pierdut disputa cu Rapid, scor 1-2. Rezultatul meciului din etapa a 23-a îi plasează pe giuleșteni pe locul secund în clasament. Derbiul nu a fost lipsit de momente tensionate.În startul reprizei a doua, Rapidul a cerut o lovitură de la 11 metri în derby-ul cu Dinamo.

Dinamo Bucureşti a fost înfrântă, sâmbătă seara, scor 1-2,de Rapid Bucureşti. Disputa a făcut parte din  etapa a 23-a a Superligii.Victoria a fost sărbătorită atât pe Arena Națională, cât și în Giulești, unde s-au adunat peste 3.000 de suporteri.

Dinamo, înfrântă de Rapid

Dinamo a pierdut derby-ul cu Rapid, cu scorul 1-2.  Cu toate că formația înfrântă a avut inițial control asupra meciului, într-un final,  giuleștenii s-au bucurat de gustul victoriei. Astfel, Rapidul a marcat a doua victorie într-o singură săptămână, în timp ce câinii roșii acceptă un nou eșec.

Dinamo a avut control asupra jocului în primele 30 de minute. Marian Aioani, proaspăt intrat în formație, a fost nevoit să se adapteze rapid.

O intervenție la limită a lui Paul Iacob l-a salvat pe Aioani.

Papeau a fost cel care a înscris în minutul 44. Portarul dinamovist nu a reușit să ajungă la mingea trimisă spre poarta lui.

Dinamo a egalat după numai două minute, prin Hakim Abdallah.

Superliga. Dinamo, înfrângere în fața Rapidului, scor 1-2. Obiect pirotehnic, aruncat pe teren

Rapid. Sursa foto: Facebook.

Rapid a cerut penalty

Ulterio, Rapid a cerut penalti în minutul 47, după Rrahmani a căzut în careu.

Dinamovistul Politic a trimis mingea în transversală, în minutul 56, nereușind să înscrie. Pe final, rapidiștii au forțat victoria, iar în minutul 90, Papeau a trimis o minge în careu, iar Burmaz a reușit să marcheze cu un șut la colțul lung al lui Golubovic.

Dinamo. Sursa foto: Facebook

Dinamo - Rapid, întrerupt timp de 3 minute

Meciul nu a fost lipsit de incidente, chiar dacă galeria rapidistă nu a făcut deplasarea pe Național Arena. În minutul 51,  arbitrul Găman a întrerupt disputa din cauza unui obiect pirotehnic care a explodat la mijlocul terenului.

Jucătorii au fost chemați în zona băncilor de rezerve. Ulterior, a fost anunțat un avertisment pentru suporteri, fiind specificate sancțiunile pentru astfel de acte.

Partida a fost reluată după 3 minute. Odată cu această victorie, Rapid a urcat în clasamentul Superligii. Dinamoviștii rămân  cu 16 puncte, pe penultimul loc al Superligii.