Dinamo-Botoșani, 2-2. Moldovenii au revenit nesperat într-un final incendiar

Dinamo-Botoșani, 2-2. Moldovenii au revenit nesperat într-un final incendiar Dinamo-FC Botosani. Sursa foto: facebook / Dinamo

Dinamo și FC Botoșani au oferit un meci spectaculos, pe alocuri dramatic, în etapa a 11-a a Superligii, pe stadionul Arcul de Triumf. "Câinii" au avut 2-0, dar au fost egalați într-un final incendiar.

Aflată pe locul trei în Superligă, Dinamo pornea ca mare favorită în meciul cu FC Botoșani, aflată pe ultimul loc al clasamentului. În teren, însă, lucrurile au stat altfel.

Gafele lui Pap au adus o pe Dinamo în avantaj

După un început mai bun, Dinamo a deschis scorul în minutul 28 prin Selmani, după o gafă a portarului Pap. Denis Politic a mărit avantajul gazdelor în minutl 71, după o greșeală a aceluiași Pap, și părea desprinsă în câștigătoare. Finalul a fost, însă, unul neașteptat, mai ales că replica moldovenilor fusese una modestă până în acel timp.

DInamo s-a relaxat și a permis adversarului să vină peste ea. Moldovenii au revenit în joc și au redus din handicap prin Kaprof, în minutul 76. În minutul 85, Botoșani a reușit o egalare nesperată, prin Florescu, care a înscris de  la punctul cu var, după un fault inconștient al portarului Golubovic.

Astrit Selmani, Dinamo

Astrit Selmani, Dinamo. Sursa foto: facebook / Dinamo București

Final dramatic pe arena de lângă Arcul de Triumf

Finalul a fost dramatic. Susținută de public, Dinamo a forțat. De la margine s-au arătat 9 minute de prelungiri, timp în care Dinamo a înscris, dar golul i-a fost anulat, corect, pe motiv de offside. La acea fază, suporterii lui Dinamo au aruncat cu un scaun în direcția arbitrului asistent!

Câteva minute mai târziu, Dinamo a rămas în zece oameni. Opruț a fost eliminat după o intrare criminală. Chiar și așa, alb-roșii au forțat, însă nu au reușit să mai modifice tabela de marcaj.

În urma rezultatului, FC Botoșani scapă de ultimul loc, depășind Gloria Buzău cu un punct. Dinamo rămâne, momentan, pe locul al treilea, cu 17 puncte.