Superliga. Oțelul și Dinamo, 1-1. Remiză după un meci plin de nervi

Superliga. Oțelul și Dinamo, 1-1. Remiză după un meci plin de nervi Astrit Selmani, Dinamo. Sursa foto: facebook / Dinamo București

Meciul Oțelul - Dinamo s-a încheiat indecis, 1-1. Scorul a fost deschis de oaspeți prin Selmani, în minutul 18, care a transformat o lovitură de la 11m. Cinci minute mai târziu, Maciel a adus egalarea pentru gazde.

"Câinii" puteau să dea lovitura în minutul 89, când au ratat o ocazie monumentală la poarta gălățenilor, dar portarul gazdelor a respins fantastic.

Puțină lume și-ar fi închipuit că, în etapa a zecea a Superligii, duelul Oțelul - Dinamo va fi un derby de podium. Cu toate acestea, cele două echipe sunt unele dintre revelațiile acestui sezon.

Diseară, de la ora 21, se întâlnesc unele dintre cele mai puternice echipe din punct de vedere fizic din Superligă. În acest moment, Oțelul Galați este pe locul 2, cu 16 puncte, în timp ce Dinamo se află pe treapta a treia, cu un punct mai puțin. E drept, Oțelul are un meci mai puțin disputat. Băieții lui Dorinel Munteanu mai o restanță cu CFR Cluj.

Vești bune pentru "câini"

Dinmo l-a recuperat pe Dennis Politic, care va fi apt de joc la Galați. Sunt șanse ca și Raul Opruț și Kennedy Boateng să prindă echipa, în condițiile în care au făcut deplasarea pentru meciul de la malul Dunării.

Antrnorul alb-roșilor, Zeljko Kopic, spune că îl respectă pe Dorinel Munteanu, care "face o treabă excelentă, vrea multă disciplină, energie". "Când întâlnești o astfel de echipă, întâlnești multe situații dificile", a spus el, conform gsp. Croatul a adăugat că Dinamo merge la Galați să dea "cel mai bun fotbal" și să obțină puncte.

Dinamo nu va putea conta în această partidă pe Abdallah, Homawoo, Bordușanu și A. Florescu, care sunt accidentați.

Oțelul, neînvinsă în acest campionat

Gălățenii, alături de U Cluj, sunt neînvinși în acest campionat. Dorinel Munteanu nu concepe vreun pas greșit diseară, dar e conștient că îl așteaptă un meci dificil cu Dinamo, "o echipă care a început foarte bine campionatul, care are ca obiective calificarea în play-off".

"Trebuie să tratăm foarte serios jocul, pentru că trebuie să ştim exact în ce direcţie mergem. Îmi doresc să mergem în direcţia cea bună, să trecem cu bine şi peste acest joc, să rămânem pe aceeaşi poziţie în clasament. Dar acest lucru se va realiza numai dacă vom trata jocul foarte serios", a mai spus Dorinel Munteanu.

De la Oțelul va lipsi Stevanovic, suspendat.

Dorinel Munteanu

Dorinel Munteanu. Sursa foto: CSU Oțelul Galați

Echipele probabile:

Oțelul Galați, sistem 4-3-3: I. Popescu - Jelev, Cisse, Zivulic, Tomasevic - Cisotti, Duric, Lameira - Maciel, Al. Pop, R. Tănasă Antrenor: Dorinel Munteanu

Dinamo, sistem 4-3-3: Golubovic - Sivis, Patriche, Licsandru, Amzăr - Olsen, Gnahore, Cîrjan - Milanov, Selmani, Bani Antrenor: Zeljko Kopic

Arbitru: Viorel Flueran / Asistenți Adrian Popescu (ambii din Craiova), Laszlo Bucsi (Sfântu Gheorghe)