David Popovici, un nou record național. Ultima repetiție înainte de Campionatele Europene David Popovici Sursa Foto: Arhiva EVZ

David Popovici a cucerit duminică medalia de aur în proba de 50 metri liber. Competiția a avut loc în cadrul Campionatelor Naționale de Înot de la Otopeni.

David Popovici a încheiat excepțional Campionatele Naționale de Înot de la Otopeni. Acesta a cucerit medalia de aur în proba de 50 de metri liber.

Sportivul legitimat la CS Dinamo București a încheiat cursa în 21.52 secunde și a stabilit un nou record național la această probă.

David Popovici este la a cincea medalie cucerită în cadrul competiției din Otopeni

Înotătorul David Popovici (CS Dinamo), multiplu campion european şi mondial, a câştigat proba de 50 m liber, duminică, în ultima zi a Campionatelor Naţionale în bazin scurt (25 metri) găzduite de Complexul Sportiv de Nataţie din Otopeni.

„Un record național pe care așteptam de mult timp să-l dobor. Eram surprins că este atât de puternic, dar am înotat un pic mai repede și îmi doresc să reziste cât mai puțin. Să vină Patrick Dinu sau oricine altcineva din urmă să-l îmbunătățească și să ne întrecem pentru a stabili timpi cât mai buni", a spus David Popovici.

Podiumul a fost completat de Patrick Dinu (22.06 secunde) și Andrei Ungur (22.30).

David Popovici a cucerit medalia de aur în proba de 50 de metri liber

Popovici s-a impus în finală cu timpul de 21 sec 52/100, după ce fusese cel mai bun și în serii, cu 21 sec 91/100

Tot duminică, Popovici a obţinut un loc patru, cu ştafeta 4×50 m mixt a CS Dinamo.

Au fost patru zile pline pentru înotătorul în vârstă de 19 ani:

„Medaliile le am aruncate prin ghiozdan și prin mașina tatălui meu. La început mă entuziasmau foarte tare.

Pe măsură ce am început să cresc, mi-am dat seama că timpul e cel care contează", a explicat el.

David Popovici încheie Naţionalele în bazin scurt cu patru medalii de aur. Acesta au fost câștigate la 100 m liber, 200 m liber, 50 m liber şi ştafetă combinată 4×50 m. El a încheiat pe trei la 100 m mixt şi a terminat pe patru la ştafeta 4×50 m mixt.

Competiţia, de la Otopeni, a constituit o ultimă repetiţie înaintea Europenelor de seniori în bazin scurt (5-10 decembrie).

David Popovici speră ca la Campionatele Europene în bazin scurt, tot la Otopeni, să fie o atmosferă cât mai frumoasă:

„Îmi doresc să fie cât mai mulți spectatori de-ai noștri, să fie mulți spectatori în tribune. Dacă sunt români mai mulți, atunci atmosfera o să fie mai frumoasă și le putem arăta celor mai buni înotători din Europa ce tribună frumoasă avem", a încheiat David Popovici.