David Popovici va concura în patru probe la Campionatul Naţional, după accident

David Popovici va concura în patru probe la Campionatul Naţional, după accident a cucerit medalia de aur în proba de 50 de metri liber. Sursa Foto: Arhiva EVZ

David Popovici, care a suferit un accident în Polonia, cu mai puţin de 2 săptămâni în urmă, va participa la Campionatul Naţional în bazin.

David Popovici va lua startul în patru probe la Campionatul Naţional în bazin de 25 de metri de la Otopeni.

Este o competiţie care se desfăşoară în perioada 9-12 noiembrie 2023, a anunţat CS Dinamo, potrivit news.ro.

Elevul antrenorului Adrian Rădulescu va aborda câte o probă în fiecare zi din cele patru de concurs, astfel: 100 m liber (joi), 200 m liber (vineri), 100 m mixt (sâmbătă) şi 50 m liber (duminică).

La ediţia anterioară a Campionatului European în bazin de 25 de metri (Kazan – 2021), David Popovici a câştigat medalia de aur la proba de 200 de metri liber.

Campionatul Naţional de înot de la Otopeni este o competiţie test.

sursa foto: David Popovici / facebook

David Popovici, accidentat cu puţin timp în urmă

David Popovici a suferit un accident la finele lunii trecute. La 27 octombrie, a câștigat medalia de aur la proba de 200 de metri liber.

A urmat etapa de 50 de metri liber. În cadrul căreia, din nefericire, s-a accidentat. David Popovici se clasase la această categorie pe locul 5.

În urma problemei cu care s-a confruntat, sportivul a fost nevoit să se retragă din memorialul Marek Petrusewicz.

Echipa medicală a intervenit imediat, însă a fost nevoit să retragă din concurs. Reprezentanții clubului CS Dinamo, acolo unde sportivul este legitimat, au anunțat pe pagina lor oficială de Facebook faptul că  Popovici a ratat probele de 100 de metri liber și 50 de metri fluture din cadrul concursului ce se desfășoară în Polonia, la Wroclaw.

Totuși, antrenorul său a ținut să precizeze că nu este nimic grav, însă a ales să retragă pentru a evita alte riscuri în viitor.

Campionul își folosește imaginea sa pentru cauze nobile

David Popovici a ajuns la inimile românilor. Și nu doar pentru că a câștigat titlul de cel mai bun înotător din lume, ci și pentru comportamentul lui.

Recent, o fotografie cu el așteptând autobuzul în București a făcut înconjurul internetului și a ținut ocupate primele pagini ale ziarelor.

De asemenea, a luat parte la proiecte caritabile. Sportivul spune că dorește să își folosească imaginea și vocea pentru cauze bune, iar înotul este doar un job pentru el.