David Popovici, a doua medalie de aur la Roma. A câștigat și proba de 200 de m liber, stabilind un nou record al competiției pe această distanță David Popovici Sursa Foto: Arhiva EVZ

David Popovici a câștigat proba de 200 m liber. Plecat de pe culoarul 6, David Popovici a dominat fără probleme finala de la 200 m liber. Ieri, sportivul român a câștigat medalia de aur la 100 de m liber

Înotătorul român David Popovici a câştigat duminică, la Roma, finala probei de 200 m liber de la Internaţionalele Italiei, Sette Colli, stabilind un nou record al competiţiei pe această distanţă.

Plecat de pe culoarul 6, David Popovici a dominat fără probleme finala de la 200 m liber. Românul a întors primul de fiecare dată şi a încheiat cursa cu timpul de un minut 45 de secunde şi 49 de sutimi, nou record al competiţiei.

Pe locul secund s-a clasat britanicul Thomas Dean (cu 1:46.86), iar pe locul al treilea a sosit italianul Stefano Di Cola (cu 1:46.90).

Pentru David Popovici urmează acum Campionatul Mondial pentru seniori, de la Fukuoka (Japonia), care se va desfăşura între 14 iulie şi 30 iulie 2023.

Medalie de aur și la 100 de m liber

Înotătorul român David Popovici, în vârstă de 18 ani, a câștigat și proba de 100 de metri liber din cadrul competiției Sette Colli, care are loc la Roma.

Campionul român a încheiat proba de 100 de metri liber în 48:10 secunde, ceea ce reprezintă un record pentru competiția din Italia.

„Concursul de la Roma se întâmplă să fie în perioada în care am nevoie de un concurs pur și simplu pentru a testa apele. Niciodată nu ne-am dus la concursuri pentru a performa, ci pentru a vedea cât de buni suntem în momentul acela, ziua aceea, e un fel de concurs-test acesta de la Roma. Campionatele Mondiale sunt, bineînțeles, cel mai important concurs de anul acesta”, a declarat David Popovici, potrivit GSP.

Podiumul probei de 100 de metri liber de la Sette Colli, Roma, a fost completat de Alessandro Miresi, din Italia, care a încheiat proba în 48.27, și Matthew Richards, din Marea Britanie, cu 48.28.

Încă un român, pe podium

Iar Andrei Anghel a obținut, tot sâmbătă, la Sette Colli Trophy, medalia de bronz în proba de 50 de metri spate, cu un timp de 24:98 secunde.

Primele două poziții au fost ocupate de italianul Thomas Ceccon, câștigător al probei cu 24:69, și de grecul Apostolos Christo, cu 24.92.

Competiția Sette Colli este ultima pregătire a lui David Popovici pentru Campionatele Mondiale de Natație, care în acest an au loc la Fukuoka, Japonia, începând cu 23 iulie.

Românul David Popovici este campion mondial en-titre la 100 și 200 de metri liber, consideratele probele „regine” din natație. El spune, în prezent, că este conștient de presiunea victoriilor foarte timpurii.

„Încerc să mă adaptez la noua mea viață, la care dacă te uiți din afară pare că nu s-a schimbat. Vreau să fiu același înotător, să nu uit de ce m-am apucat de acest sport. E un proces continuu, acela de a rămâne cu picioarele pe pământ. Înotul este în continuare pasiunea mea și tot ce vreau să fac, dar e important să nu te obsedeze un singur lucru în viață.

Obiectivul este să înot bine, să fac o cursă curată, dacă fac asta e o cursă rapidă, iar timpul e doar un bonus. În plus, trebuie să prind o zi bună, antrenamentul e făcut, e nevoie de niște mese bune, să am grijă de mine, să dorm bine și să fiu sigur că nu mă ajung nervii. E nevoie de cap liber și o minte limpede”, a spus David Popovici.