Cupa României: Rapid - Pandurii 2-0. Giuleştenii sunt primii în semifinale

Sferturile de finală ale Cupei României au debutat azi cu duelul dintre Rapid Bucureşti şi Pandurii Târgu Jiu, câştigat de gazde cu scorul de 2-0.

Ambele goluri ale formaţiei de lângă Podul Grant au venit după pauză, marcatorii fiind Marcos Antonio şi Ştefan Grigorie. Gorjenii nu au concretizat avantajul moral pe care îl aveau în faţa oamenilor lui Răzvan Lucescu, după victoria din urmă cu două etape, în Liga I, cu scorul de 3-0. Partida a fost arbitrată de Cristian Balaj, care a condus, luni, derby-ul Dinamo - Steaua, dar şi confruntarea dintre Pandurii şi Rapid de acum două săptămâni. Atunci, Răzvan Lucescu a fost eliminat de Cristi Balaj pentru proteste.

Pandurii şi Rapid s-au întâlnit în semifinalele Cupei României şi în urmă cu cinci sezoane. Atunci, bucureştenii s-au impus tot cu 2-0 şi au ajuns în finală, pe care au şi câştigat-o. Semifinala de acum cinci stagiuni rămâne cea mai bună performanţă a gorjenilor în istoria participărilor în această competiţie.

Rapid are în palmares 13 Cupe ale României, ultima fiind cucerită în 2007. Mâine se dispută duelul dintre Poli Timişoara (singura formaţie din Liga a II-a rămasă în competiţie) şi Gaz Metan mediaş, cât şi partida dintre Dinamo şi Petrolul Ploieşti. Meciul l dintre Oţelul şi FC Vaslui a fost amânat pentru data de 15 martie 2012. RAPID - PANDURII 2-0 Au marcat: Marcos Antonio (59), Grigorie (78) Rapid: D. Coman - V. Creţu, M. Antonio, Oros, Bozovici - N. Grigore, Alexa, Herea - M. Roman, Pancu, Deac Antrenor: Răzvan Lucescu

Pandurii: Mingote - Ad. Rusu, Chiricheş, Viera, Al. Vlad - Cl. Voiculeţ, Pintilii, Nistor - Al. Maxim, Batin, Cardoso Antrenor: Petre Grigoraş

Arbitru: Cr. Balaj (Baia Mare).