Cupa Mondială Rugby. Franța Italia: 60-7. Victorie copleșitoare în așteptarea unui adversar puternic

Cupa Mondială Rugby. Franța Italia: 60-7. Victorie copleșitoare în așteptarea unui adversar puternic Louis Bielle-Biarrey-rugby Franța sursa: captura WRC

În așteptarea meciului din această seară, România-Tonga, ieri am văzut un regal francez. O victorie zdrobitoare în fața Italiei. Încă o dovadă că diferența de valoare în rugby este extrem de clară.

Cupa Mondială Rugby a continuat ieri seară. Într-un spectacol de rugby plin de forță și pasiune, echipa națională a Franței a strălucit pe terenul stadionului Groupama din Lyon. Cu un joc perfect a stins orice speranță a echipei Italiei. Fără a fi impresionați de o opoziție slabă, francezii s-au impus cu un impresionant scor de 60-7. Într-o seară perfectă pentru suporterii lor. Nu au lăsat nimic la voia horoscopului.

Înainte de a se pregăti pentru un sfert de finală de mare importanță, posibil împotriva puternicei echipe a Africii de Sud, Franța și Italia au intrat pe teren cu deja conștiința scorului meciului dintre Noua Zeelandă și Uruguay, desfășurat în ziua precedentă. Cu Noua Zeelandă obținând o victorie zdrobitoare, francezii știau că erau obligați să bată Italia. Pentru a avansa în faza următoare a competiției, sferturile de finală la Cupa Mondială Rugby.

Și asta au făcut cu brio. Franța a dominat complet meciul, începând să își impună controlul asupra adversarului încă de la începutul partidei. Menținându-l până la final. Scorul final de 60-7 reflectă cu exactitate superioritatea lor copleșitoare. Echipa franceză a înscris opt eseuri în total, dintre care primele trei au venit în primele 20 de minute de joc. Italia, pe de altă parte, s-a confruntat cu indisciplina, comițând șaisprezece greșeli pe parcursul meciului.

Cupa Mondială Rugby. Franța are tineri talentați

Dincolo de victorie, se remarcă și talentul tinerilor din lumea rugby-ului francez. Cuplul format din Maxime Lucu și Matthieu Jalibert a arătat că poate face față cu succes și la nivelul național, iar aripa Louis Bielle-Biarrey (20 de ani!) și-a consolidat reputația de marcator prolific, înscrisând cinci eseuri în acest meci și oferind mai multe momente spectaculoase.

Seara a culminat cu un adevărat spectacol, iar publicul a fost pe deplin mulțumit. Cu "Freed from Desire" de Gala răsunând în tribune, fanii și-au arătat susținerea și entuziasmul pentru echipa lor.

Acum, Franța se pregătește pentru următoarea etapă a competiției, sferturile de finală, unde vor întâlni, cel mai probabil, Africa de Sud. Cu o victorie, echipa franceză ar demonstra că este pe deplin pregătită să-și urmeze visul. De a câștiga Cupa Mondială Rugby. Oricum ar fi, aceasta este o poveste de succes în devenire pentru XV-ul Franței, care a devenit stăpânul subiectului și, cine știe, poate chiar al destinului său, scrie Liberation.