Cupa Angliei: Ce echipe s-au calificat în sferturile de finală

Cupa Angliei: Ce echipe s-au calificat în sferturile de finală Sursă foto: Facebook

Au fost desemnate echipele calificate în sferturile de finală la Cupa Angliei, după meciurile remarcabile în runda optimilor de finală.

Alte trei echipe s-au calificat în sferturile de finală la Cupa Angliei, după ce și-au învins adversarii din runda optimilor de finală.

Echipele Liverpool, Chelsea și Manchester United s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei Angliei, demonstrând performanțe remarcabile în runda optimilor de finală. Aceste trei cluburi se numără printre protagoniștii așteptați în această competiție prestigioasă, arătând determinare și abilități fotbalistice de înaltă calitate.

Liverpool, Chelsea și Manchester United au confirmat locurile lor în sferturile de finală ale Cupei Angliei, după ce au învins adversarii din runda optimilor de finală. Într-o serie de meciuri tensionate, Liverpool a câștigat cu 3-0 împotriva lui Southampton, Chelsea a învins Leeds United cu scorul de 3-2, în timp ce Manchester United a obținut o victorie strânsă de 1-0 împotriva lui Nottingham. Aceste rezultate au dus la calificarea celor trei echipe de top în etapa următoare a celei mai vechi competiții fotbalistice din Anglia.

Chelsea, Cupa Angliei

Sursă foto: Facebook

Chelsea și Manchester United, învingătoare

Echipa Chelsea a obținut o victorie cu scorul de 3-2 împotriva formației Leeds United, pe teren propriu, în runda optimilor de finală ale Cupei Angliei. La Stamford Bridge, după ce oaspeții au deschis scorul prin Mateo Joseph în minutul 8, Chelsea a revenit și a preluat conducerea până la pauză, cu golurile marcate de Nicolas Jackson și Mudryk. Mateo Joseph a egalat în minutul 59, dar gazdele au avut ultimul cuvânt, cu golul victoriei marcat de Gallagher în minutul 90, calificându-se în sferturile de finală ale competiției.

În alt meci, Manchester United a învins cu 1-0 pe Nottingham Forest, în deplasare, golul calificării fiind marcat de Casemior în minutul 89. De asemenea, în sferturile de finală s-au mai calificat și Wolverhampton (care a învins cu 1-0 pe Brighton) și Liverpool, acesta din urmă învingând cu 3-0 echipa Southampton, prin golurile marcate de Koumas în minutul 44 și Jayden Danns în minutele 73 și 88.