Crimă șocantă în Austria. Suspectul este căutat de poliție
- Andrei Arvinte
- 29 octombrie 2024, 13:08
Franz Hofer. Sursa foto: x.com
Poliţia austriacă a lansat o vastă operaţiune de căutare a unui bărbat în vârstă de 56 de ani, pe care-l suspectează de uciderea primarului din Kirchberg ob der Donau, o comună în Austria Superioară. Un al doilea bărbat a fost ucis în același caz. Conform primelor date, ar fi vorba despre un diferend legat de dreptul la vânătoare.
Franz Hofer, primarul din Kirchberg ob der Donau, a fost ucis în satul Altenfelden din regiunea rurală Muhlviertel din Austria, în apropierea graniței cu Germania și Republica Cehă.
Suspectul e considerat extrem de periculos
Zona a fost complat izolată, iar autorităţile locale au avertizat cu privire la un suspect care poate fi înarmat şi ”extrem de periculos”, a anunţat luni la televiziunea autriacă ORF o purtătoare de cuvânt a forţelor de ordine locale, Ulrike Handlbauer.
Poliția a declarat că Roland Drexler, în vârstă de 56 de ani, este suspectat că i-a ucis pe cei doi bărbați și a fugit într-un Volkswagen Caddy.
Primarul din Kirchberg, o localitate cu aproximativ 1.000 de locuitori, situată în apropiere de frontiera cu Germania şi Cehia, a fost găsit mort pe o păşune situată la câţiva kilometri depărtare de comună.
În vârstă de 64 de ani, el a fost ucis ”aparent din cauza unui conflict legat de atribuirea unor drepturi de vânătoare”, potrivit autorităţilor regionale din Austria Superioară.
Circumstanţele dramei rămân vagi.

Suspectul. Sursa foto: x.com
Operațiune pe scară largă
Un al doilea bărbat a fost de asemenea împușcat mortal la scurt timp.
A doua victimă este un fost însărcinat cu vânătoarea, însă identitatea acestuia nu a fost dezvăluită pentru moment.
O operațiune de poliție pe scară largă cu elicoptere și forțe speciale este în curs de desfășurare.
Autorităţile nu au precizat dacă incidentul a fost premeditat sau dacă are legătură cu vreo ceartă recentă.
Austria este șocată
Guvernatorul regiunii, Thomas Selzer, şi-a exprimat indignarea faţă de această dramă.
El a catalogat aceste crime drept ”acte de neconceput şi care ne şochează ţara”.
Guvernatorul şi-a exprimat ”compasiunea puternică faţă de apropiaţii” victimelor, îndoliaţi de aceste evenimente tragice.
Ancheta continuă, iar forţele de ordine încearcă să-l încercuiască pe suspect.
Locuitorii din Kirchberg ob der Donau şi din zonă se află în stare de şoc.