Conference League. CFR Cluj a remizat în fața turcilor de la Adana Dermispor. Scor final: 1-1

Conference League. CFR Cluj a remizat în fața turcilor de la Adana Dermispor. Scor final: 1-1 CFR Cluj a remizat în fața turcilor de la Adana. Sursa foto: CFR Cluj / facebook

CFR Cluj a încheiat la egalitate, pe teren propriu, scor 1-1, cu formaţia turcă Adana Demirspor, în prima manşă din turul al doilea de calificare în Conference League. Returul se va juca peste o săptămână, pe data de 3 august, în Turcia.

Scorul final a fos de 1-1, fapt ce i-a nemulțumit pe cei de la CFR Cluj, care acum sunt antrenați de italianul Andrea Mandorlini.

CFR Cluj a reușit să deschidă scorul destul de repede, în minutul 6, după o fază creată de Camora. Mingea șutată de acesta a fost deviată de două ori, prima dată de Avounou, iar mai apoi de Jefte, care a reușit să înscrie.

Clujenii nu s-au retras în apărare, și după doar patru minute au avut din nou o mare ocazie prin Manea, care a prins un șut puternic, razant peste bara transversală. Prima repriză a fost dominată clar de cei de la CFR Cluj.

La reluare, turcii a jucat mai ofensiv, având mai multe faze în careul celor de la CFR Cluj.

În minutul 77, Adana a reușit să înscrie prin Stambouli, complet liber, care a trimis mingea direct în vinclul porții celor de la CFR Cluj.

CFR a prezentat un lot nou

Adrian Falub a declarat că CFR Cluj și-a schimbat aproape tot lotul, fapt ce trebuia făcut de Dan Petrescu, după ce echipa a câștigat campionatul, în 2021.

”Ceea ce au făcut ei anul ăsta, după părerea mea, ar fi trebuit să facă anul trecut, după ce au câștigat campionatul. Erau niște jucători care se vedea că nu mai pot continua la același nivel, să câștige campionatul. Cred că acum au echilibrat mult lotul, au adus niște jucători, am văzut o echipă care e în progres, la fiecare meci a câștigat ceva în plus, o echipă organizată în primul rând, din punct de vedere defensiv”, a spus Adrian Falub.

Echipele de la start

CFR Cluj: Sava - Kresic, Ajeti, Morgan - Manea, Cvek, Tachtsidis, Avounou, Camora - Bîrligea, Jefte Betancor Rezerve: Bălgrădean, Hindrich, Krasniqi, Filip, Deac, Yeboah, Otele, Mogoș, Țîru, Lucaci, Fica Antrenor: Andrea Mandorlini

Adana Demirspor: Karacic - Svensson, Manev, Guler, Rodrigues - Stambouli, Akbaba - Yusuf San, Belhanda, Akintola - Ndiaye Rezerve: Ozbir, Cokcali, Dursun, Gravillon, Aydogan, Burak, Gulbrandsen, Tokoz, Nani, Erdogan Antrenor: Patrick Kluivert

Stadion: "Dr. Constantin Rădulescu" Arbitru: Elchin Masiyev (Azerbaijan)