Comisarul European Marta Kos: Republica Moldova a înfruntat cel mai mare atac hibrid din istoria sa
- Sanda Frunze
- 11 martie 2025, 18:33
Sursa foto: europeanwesternbalkans.comRepublica Moldova. Republica Moldova a reușit să facă față celui mai mare atac hibrid din istoria sa. Afirmația a fost făcută de comisarul European pentru Extindere, Marta Kos, în Parlamentul European. Potrivit lui Kos, la adresa țării noastre au fost șantaje energetice, campanii de dezinformare și atacuri cibernetice. În acest context, Uniunea Europeană vine cu un pachet de sprijin financiar în valoare de 1,9 miliarde de euro pentru Republica Moldova, care a fost votat astăzi în Parlamentul European.
Sprijin pentru independența energetică a Republicii Moldova
Kos a subliniat că sprijinul financiar include măsuri de reducere a prețurilor la energie. Asta în contextul presiunilor energetice exercitate de Rusia asupra țării.

Sursa foto: Uniunea Europeană
„De asemenea precum și o strategie de independență energetică care vizează eliminarea completă a dependenței de resursele rusești până la sfârșitul anului 2024. Aceasta va permite Republicii Moldova să se integreze pe piața europeană a energiei într-un timp mult mai scurt decât statele baltice. Aceste țării au avut nevoie de 15 ani pentru acest proces”, a declarat Kos.
Măsuri pentru regiunea Transnistreană și combaterea dezinformării
Oficiala europeană a mai adăugat că UE a inclus și măsuri pentru regiunea transnistreană. Acolo unde s-a conturat o criză umanitară. Ca urmare a condițiilor impuse de Uniunea Europeană autorităților separatiste, pentru prima dată, televiziunea publică de la Chișinău va putea fi urmărită și în Transnistria. De asemenea, școlile în limba română vor deveni accesibile. de asemenea, punctele de control ilegale au fost eliminate, iar prizonierii politici au fost eliberați în aproape o lună.
Rusia impusă să reia livrările de gaz la prețuri de piață

Sursa foto: MET Gas
Kos afirmă că intervenția Uniunii Europene a determinat Rusia să reia livrările de gaz către Transnistria. Însă acest lucru s-a întâmplat la prețuri de piață. Din punct ei de vedere lucru care va cost Rusia sute de milioane de euro până la sfârșitul sezonului rece.
Kos a mai menționat că Republica Moldova va beneficia și de sprijin pentru combaterea dezinformării, printr-un parteneriat cu agenția franceză VIGINUM. În plus, Republica Moldova va fi integrată în Zona Unică de Plăți în Euro și Zona de Roaming UE. Ceea ce va facilita transferurile de bani și comunicațiile pentru cetățenii moldoveni în Uniunea Europeană.