CFR Cluj, o nouă victorie în Liga Europa. Ardelenii au trecut de Rennes și sunt la un pas de primăvara europeană

CFR Cluj este ca și calificată în primăvara europeană după victoria cu Rennes, scor 1-0

CFR Cluj a câștigat cu 1-0 meciul disputat, joi, în Gruia, împotriva francezilor de la Rennes, în etapa a 4-a a Ligii Europa. Partida din Grupa E a fost tranșată de reușita lui Mario Rondon din minutul 87. Același jucător și-a lăsat echipa în inferioritate numerică după ce a văzut cartonașul roșu în minutul 90.

În cealaltă partidă a grupei, Lazio a fost învinsă de Celtic Glasgow, pe teren propriu, scor 1-2. Gazdele au deschis scorul prin Ciro Immobile (7), scoțienii au punctat prin James Forrest (38) și Olivier Ntcham (90+5).

Clasamentul arată astfel: 1. Celtic 10p, 2. CFR Cluj 9p, 3. Lazio 3p, 4. Rennes 1p. CFR mai are de jucat în deplasare cu Lazio (28 noiembrie) și acasă cu Celtic pe 12 decembrie. Dacă nu va pierde în Italia, ardelenii sunt calificați. În caz contrar au nevoie de un egal cu scoțienii pentru a merge în „șaisprezecimi”.