CE 2016. Țara Galilor s-a CALIFICAT în SEMIFINALELE turneului final. Meci FABULOS făcut de britanici împotriva Belgiei

Țara Galilor s-a calificat, vineri, în semifinalele Campionatului European, după o victorie incredibilă, obținută împotriva Belgiei, scor 3-1.

Țara Galilor continuă să scrie istorie la Campionatul European din Franța. Britanicii s-au impus, vineri, scor 3-1, în duelul cu Belgia, găzduit de Lille, în sferturile de finală ale competiției. „Dracii roșii” au început mai bine meciul și au deschis scorul prin Radja Nainggolan, în minutul 13. Galezii au egalat până la pauză, datorită lui Ashley Williams (30), iar în partea a doua, „roș-albii” au mai înscris grație lui Kanu-Robson (55) și Sam Vokes (85). Țara Galilor s-a calificat astfel în semifinalele CampionatuluI European, la prima participare, și se va bate cu Portugalia pentru un loc în finală.