Campionatul Mondial din Qatar. Cum a fost validat golul Japoniei care a trimis Germania acasă. Explicațiile FIFA Sursa foto. Twitter

Campionatul Mondial din Qatar.

Germania a fost eliminată de la Cupa Mondială din Qatar după ce Japonia a învins Spania printr-un gol controversat. FIFA a oferit vineri explicații referitoare la intervenția VAR și la motivul pentru care a fost validat golul lui Tanaka, din minutul 51.

Echipa lui Hansi Flick a fost eliminată din Grupa E, în ciuda victoriei cu 4-2 în fața Costa Ricăi, în timp ce Japonia a venit din urmă și a învins Spania cu 2-1. Golul victoriei a fost însă marcat de controverse, după o verificare îndelungată a sistemului VAR, pentru a stabili dacă mingea a ieșit din joc înainte de a fi centrată pentru ca Ao Tanaka să înscrie.

Campionatul Mondial de Fotbal din Qatar

Reluările inițiale păreau să arate că mingea trecuse linia de fund, dar un nou unghi apărut după pauză a arătat că mingea nu a trecut în totalitate peste linie. Cu toate acestea, FIFA a fost criticată pentru modul în care a gestionat incidentul, deoarece reluările studiate de VAR nu au fost puse la dispoziție în timpul sau la scurt timp după meci, ceea ce a provocat dezbateri.

Cu toate acestea, FIFA a oferit acum o explicație pe pagina oficială de Twitter, scriind: "Al doilea gol al Japoniei în victoria cu 2-1 împotriva Spaniei a fost verificat de VAR pentru a determina dacă mingea a ieșit din joc. Oficialii meciului video au folosit imaginile camerei de pe linia porții pentru a verifica dacă mingea se afla încă parțial pe linie sau nu.

"Este posibil ca alte camere să ofere imagini înșelătoare, dar pe baza probelor disponibile, se poate demonstra că mingea nu a ieșit în întregime din joc", se precizează în mesajul FIFA.