Campionatul Mondial. Argentina este campioana lumii!! Victorie cu Franța, după loviturile de departajare! Live Messi. Sursa foto: Facebook

Argentina a devenit campioană mondială, duminică seara, după finala disputată contra Franței, la turneul final din Qatar. „Pumele” s-au impus cu scorul de 3-3 și 4-2 după loviturile de departajare.

Despre finală se poate spune că a fost cea mai spectaculoasă din istoria Campionatului Mondial. Jocul părea terminat la pauză, după ce Argentina conducea cu 2-0. Lionel Messi deschisese scorul din penalty (23), iar Angel Di Maria majorase avantajul în minutul 36. Cărțile erau făcute, dar francezii au revenit colosal, în final. Kylian Mbappe a transformat și el un penalty (80), iar câteva zeci de secunde mai târziu a mai punctat o dată.

În prelungiri, Argentina a trecut din nou în avantaj, după o nouă reușită a lui Messi (108), dar același Mbappe a înscris de la punctul cu var în minutul 118. În final, ambele echipe puteau să câștige, dar tabela nu s-a mai modificat.

La loviturile de departajare, argentinienii au avut nervii mai tari și s-au impus cu 4-2. A fost cel de-al treilea titlu al „pumelor”, după cele din 1978 și 1986.

Argentina - Franța, 3-3, 4-2 după loviturile de departajare A marcat: Messi (23 - penalty și 108), Di Maria (36) / Mbappe (80 și 118 - ambele din penalty și 81 )

ARGENTINA (4-4-2): E. Martinez - Molina, Romero, Otamendi, Tagliafico - Di Maria, De Paul, Enzo Fernandez, Mac Allister - Messi, J. Alvarez SELECȚIONER: Lionel Scaloni

FRANȚA (4-3-3): Lloris - Kounde, Varane, Upamecano, T. Hernandez - Griezmann, Tchouameni, Rabiot - Dembele, Giroud, Mbappe SELECȚIONER: Didier Deschamps

Niciodată în istoria Campionatului Mondial, Franța și Argentina nu s-au întâlnit în finală. Ambele naționale au în palmares două titluri mondiale. Sud-americanii au învins la ediția din 1978 (3-1 cu Olanda, în finală), organizată chiar în „Țara Tangoului”. Apoi, „pumele” s-au impus în Mexic - 1986, contra naționalei din RFG, scor 3-2.

Franța și Argentina, luptă teribilă în finala de la Campionatul Mondial

Franța a devenit campioană mondială, pentru prima dată, la turneul găzduit pe teren propriu, în 1998, după ce a zdrobit Brazilia, în ultimul act, scor 3-0. Naționala din Hexagon a mai câștigat un titlu, în 2018, la Mondialul din Rusia, după 4-2 cu Croația. La acea ediție, francezii i-au înfruntat pe argentinieni în optimile de finală și s-au impus la capătul unui meci foarte spectaculos, scor 4-3.

În istoria Campionatului Mondial, doar două echipe au reușit să câștige titlul suprem la două ediții consecutive: Italia, în 1934 și 1938 și Brazilia, în 1958 și 1962.

Meciul Argentina  - Franța este privit și prin prisma marelui duel dintre Lionel Messi și Kylian Mbappe, colegi la PSG. Ambii au marcat câte cinci goluri la acest turneu final. Argentinianul are 35 de ani și se află în fața ultimei șanse de-a deveni campion mondial. Singurul trofeu care îi lipsește din palmares. Mbappe, 24 de ani, pe 20 decembrie, a cucerit titlul în urmă cu 4 ani.

Drumul către marea finală

Argentina a început cu un dezastru acest Mondial, după eșecul suferit în fața Arabiei Saudite, scor 1-2. Apoi, sud-americanii și-au revenit și au învins, în grupe, Mexic (2-0) și Polonia (2-0). Au trecut în „optimi” de Australia, 2-1, în „sferturi” de Olanda (2-2 și 4-3 după executarea loviturilor de departajare), iar în semifinale au eliminat Croația (3-0).

Franța a câștigat în grupe cu Australia (4-1) și Danemarca (2-1) și a pierdut cu Tunisia (0-1). În „optimi” a învins Polonia (3-1), în „sferturi”, Anglia (2-1), iar în semifinale, Maroc, 2-0.