Campionatul European de Rugby. România a obținut a doua victorie importantă din competiție

Campionatul European de Rugby. România a obținut a doua victorie importantă din competiție Victorie importantă pentru România în Rugby Europe Championship. Sursă foto: FRR

Naţionala României a obţinut o victorie importantă în faţa Belgiei, sâmbătă, 10 februarie, pe Stadionul Naţional de Rugby Arcul de Triumf din Bucureşti. Deși partida a început mai greu pentru români, „Stejarii” sunt mai aproape de semifinale.

Naționala României conduce detașat Grupa B a Campionatului European de Rugby. „Stejarii” au bifat  a doua victorie consecutivă, iar șansele pentru semifinale au crescut semnificativ. Deși a părut că domină meciul, Belgia nu a făcut față jucătorilor români.

Victorie importantă pentru România în Rugby Europe Championship

Startul meciului nu a fost unul ușor pentru România. Primele zece minute de joc au fost mai dificile, însă,   Alina Conache a reușit un eseu frumos,  transformat de Melinte. Astfel, la pauză, scorul a fost  fost 14-6.  Meciul nu a fost lipsit de incidente În finalul primei reprize, Dragoş Ser a primit o lovitură și a avut nevoie de îngrijiri medicale, relatează digisport.ro.

Ulterior, Stejarii” au  dominat până la finalul meciului. Florian Rouș a adus și punctul bonus pentru România cu un eseu reușit în minutul 82, unul transformat. Scorul final a fost 33-18. Înainte de meci, David Gerard a explicat cât de importantă este pentru România o victorie în Campionatul European de Rugby

„Suntem în faţa unui nou meci important, vom întâlni naţionala Belgiei, care a produs o surpriză în prima etapă a REC. Este important şi că jucăm în faţa propriilor suporteri şi avem multe lucruri de demonstrat.

În primul rând ne dorim să câştigăm acest meci şi cred că este cel mai important lucru. Ştim că nu va fi uşor, ştiu că au jucători importanţi, dar vom lupta cu ei pentru că vrem să continuăm seria victoriilor în această aventură”, a spus David Gerard, antrenorul României înainte de confruntarea cu Belgia de pe Stadionul Arcul de Triumf, potrivit gsp.ro.

Săptămâna viitoare, România  va întâlni Portugalia, cea care a înregistrat  o victorie istorică, prima la o Cupă Mondială de Rugby.

Lotul României la Campionatul European de Rugby

Lotul României la Campionatul European de Rugby. Sursă foto: Facebook

Staff-ul tehnic a făcut mai multe modificări  în lotul României pentru Campionatul European de Rugby. Aceste aeste format din:

• Pilieri: Alexandru Savin (CS Rapid), Ciprian Chiriac (SCM USV Timișoara), Vasile Balan (CSA Steaua), Alexandru Gordaș (CS Dinamo), George Ilincuță (CSA Steaua), Costel Burțilă (RC Hyères Carqueiranne La Crau)
  • Taloneuri: Ovidiu Cojocaru (CS Dinamo), Robert Irimescu (CSM Știința Baia Mare), Florin Bărdașu (CS Rapid)
  • Linia a doua: Marcel Rusu (CS Dinamo), Ionuț Lucian Mureșan (SCM USV Timișoara), Ștefan Iancu (CSM Știința Baia Mare), Florian Roșu (CSM Știința Baia Mare)
  • Linia a treia: Kamil Sobota (CS Dinamo), Dragoș Ser (SCM USV Timișoara), Damian Strătilă (CSA Steaua), Vlad Neculau (SCM USV Timișoara)
  • Mijlocași la grămadă: Gabriel Rupanu (SCM USV Timișoara), Florin Surugiu (CS Rapid)
  • Mijlocași la deschidere: Tudor Boldor (CS Dinamo), Alin Conache (CSA Steaua)
  • Aripi: Ovidiu Neagu (CS Dinamo), Cosmin Iliuță (CSA Steaua), Manumua Tevita (SCM USV Timișoara), Teodor Ursu (CSU ELBI Cluj)
  • Centri: Mihai Graure (CS Dinamo), Tangimana Fonovai, Gabriel Pop (GDS Cascais), Alexandru Bucur (SCM USV Timișoara)