Bayern a spulberat-o pe Kaiserslautern

Atacantul Mario Gomez a reuşit un hat-trick în victoria obţinută ieri, pe teren propriu, de Bayern Munchen, scor 5-1, în faţa lui Kaiserslautern. Campioana în exerciţiu din Bundesliga a urcat pe locul trei în clasament.

Oamenii lui Louis van Gaal sunt însă la 14 puncte distanţă de liderul Borussia Dortmund, care a fost ţinută pe loc, scor 1-1, de VfB Stuttgart - echipă care nu are tocmai un sezon reuşit.

Gomez a marcat toate cele trei goluri ale sale în repriza secundă, ajungând la cota 15 în acest sezon în Bundesliga - la egalitate în topul golgheterilor cu atacantul lui Freiburg Papiss Cisse Demba. Arjen Robben a marcat singurul gol al lui Bayern din prima repriză. Kaiserslautern a replicat în minutul 62, prin reuşita mijlocaşului ceh Jan Moravek. Tomas Muller a stabilit scorul final în minutele suplimentare. Pas greşit pentru Borussia

Borussia Dortmund a deschis scorul în meciul cu Stuttgart prin Mario Goetze, însă atacantul rus al lui Stuttgart Pavel Pogrebnyak a smuls o remiză pentru şvabi când mai erau doar cinci minute din timpul regulamentar de joc. Într-un alt meci jucat ieri, Schalke 04 a câştigat pe terenul revelaţiei Hannover, locul doi în clasament, cu scorul de 1-0, după o reuşită a spaniolului Raul, ajuns la cea de-a 10-a reuşită a sezonului.

Wolfsburg a câştigat şi ea cu 1-0 în deplasarea de la Mainz, aceasta fiind prima victorie din ultimele zece etape pentru fosta campioană a Germaniei.