Olimpiada a început cu un scandal de proporții. Incidente grave la meciul Argentina - Maroc (1-2) Argentina Maroc (1-2) Sursa foto: X

Paris. Argentina a pierdut meciul împotriva Marocului, în debutul turneului de fotbal al Jocurilor Olimpice, după un meci de poveste. Partida a început la ora 16.00 și s-a încheiat patru ore mai târziu, la ora 20.09.

Turneul de fotbal de la Jocurile Olimpice a debutat miercuri, 24 iulie și se va încheia pe 10 august cu finala programată la Paris, pe Parc des Princes.

Argentina pierde dramatic

Primul meci din turneul final al Jocurilor Olimpice a fost programat la ora 16.00. Argentina s-a confruntat cu Marocul înr-un meci care a provocat un imens scandal.

Încă de la debutul partidei, atmosfera de pe stadionul din Saint-Etienne a fost incandescentă. Tribunele au fost ocupate, cu precădere de suporterii marocani. Aceștia s-au dezlănțuit chiar înainte de începutul meciului când au huiduit imnul argentinienilor. A fost o replică la un gest similar pe care suporterii din Argentina l-au făcut la Copa America când au avut derapaje rasiste la adresa jucătorilor Franței.

Marocul a condus cu 2-0 după reuşitele lui Soufiane Rahimi, din minutele 45+2 şi 51, ultimul din penalty. De partea cealaltă Argentina a redus din handicap cu un gol marcat de Giuliano Simeone în minutul 68. Până la finalul celor 90 de minute, nu s-a mai întâmplat nimic.

Arbitrul Glenn Nyberg a considerat că este nevoie să acorde 15 minute de prelungire considerând că marocanii au tras foarte mult de timp. În aceste condiții, la ultima fază a jocului, Cristian Medina a restabilit egalitatea. Era minutul 90+16. Chiar și așa, arbitrul a lăsat jocul să continue.

Fanii marocani s-au dezlănțuit

După golul egalizator, suporterii marocani s-au dezlănțuit în tribune, nemulțumiți de ceea ce se întâmplă în teren după golul marcat de Argentina. Aceștia au aruncat cu diferite obiecte pe teren. O parte dintre suporteri au ajuns chiar și pe teren. Acest lucru l-a determinat pe arbitrul central, să întrerupă partida, când ar mai fi fost 4 - 5 minute de joc.

Jucătorii s-au întors pe teren, abia în jurul orei 20.05, ora României, iar partida a fost reluată de la scorul de 2-1 pentru Maroc. Golul lui Medina a fost anulat deoarece se afla în poziție neregulamentară la momentul primului șut. Decizia a fost luată după consultarea asistentului VAR care a dispus anularea golului.

În cele din urmă meciul s-a încheiat la ora 20.09, cu victoria Marocului, scor 2-1.

Argentina a doua favorită la titlul olimpic

Echipa sud-americană este a doua favorită la titlul olimpic, din acest an. Argentina participă la competiția din Franța cu Geronimo Rulli, Julian Alvarez și Nicolas Otamendi. Franța este echipa favorită la titlul olimpic, în acest an.

În cel de-al doilea meci al zilei, Spania s-a impus cu 2-1 în fața Uzbekistanului, însă a avut de asemenea probleme. Spaniolul Pubil a deschis scorul, pentru spanioli. Ulterior, Eldor Shomurodov, jucătorul Romei, a restabilit egalitatea.

Sergio Gomez a ratat pentru Spania de la 11 metri, dar și-a luat revanșa, stabilind scorul final în minutul 62.

După Franța și Argentina, Spania este a treia favorită a competiției.