Antwerp a cucerit Cupa Belgiei, după o pauză de 28 de ani

Antwerp a cucerit Cupa Belgiei la fotbal după o pauză de 28 de ani, sâmbătă, prin victoria cu scorul de 1-0 (1-0) în finala cu FC Bruges, transmite Agerpres, care citează Reuters.

În primul meci oficial de fotbal disputat în Belgia după pauza impusă de pandemia de coronavirus, în luna martie, fosta echipă antrenată de Ladislau Boloni s-a impus prin golul marcat de internaţionalul israelian Lior Refaelov (25).

Pentru Antwerp a fost al treilea trofeu în Cupa Belgiei, după cele din 1955 şi 1992. FC Bruges rămâne cu 11 trofee, ultimul câştigat în 2015.

Acesta a fost ultimul joc disputat din sezonul 2019-20, care a fost îngheţat la circa o lună după suspendarea sa, cu declararea formaţiei FC Bruges campioană.

Finala a fost programată iniţial pe 22 martie, dar s-a disputat cu doar o săptămână înaintea debutului noului sezon, la Bruxelles, fără spectatori.