VIDEO | Filmul INCIDENTELOR dintre suporteri ?i oamenii de paz? de la amicalul România - Belgia

Na?ionala de fotbal a României a învins miercuri sear?, într-un meci amical, echipa similar? a Belgiei, scor 2-1. Tricolorii au început slab partida, au fost condu?i, dar au revenit.

Cu debutantul Nistor în primul „unsprezece” ?i cu Vlad Chiriche? reprofilat pe postul de funda? dreapta, tricolorii au f?cut o prim? repriz? modest?. Belgienii au pus st?pânire pe joc înc? din start ?i au deschis scorul în minutul 23, prin Benteke, care a primit pasa decisiv? de la funda?ul Florin Gardo?. Totu?i, elevii lui Victor Pi?urc? au reu?it s? anuleze handicapul la singurul ?ut pe poart? expediat în primele 45 de minute, prin Al. Maxim (32). La pauz?, selec?ionerul a operat nu mai pu?in de ?ase modific?ri, iar prima reprezentativ? ?i-a schimbat fa?a. Tricolorii au început s? amenin?e tot mai mult poarta belgienilor, iar în minutul 66 a venit golul victoriei, Torje transformând un penalty acordat foarte u?or de arbitrul italian Mauro Bergonzi. Scorul nu s-a mai modificat pân? la final, în ciuda unor ocazii uria?e ratate de belgieni. De?i la partida România - Belgia n-au asistat mai mult de 6.000 de spectatori, n-au lipsit incidentele în tribune. Un grup de fani a scandat în mai multe rânduri împotriva lui Mircea Sandu, pre?edintele FRF, a lui Dumitru Dragomir, conduc?torul LPF, ?i a fra?ilor-impresari Ioan ?i Victor Becali. În minutul 17 al meciului, suporterii au aprins o tor?? ?i au afi?at un banner pe care scria: „Pe to?i na?ii i-a?i legat, doar pe unul l-a?i uitat”, fapt ce a generat interven?ia în for?? a stewarzilor, care au evacuat sectorul din peluz? în care se afla galeria tricolorilor. <script type="text/javascript" src="http://ivm.gsp.ro/js/embed.js?id=WZa9mbUxajH&amp;width=480&amp;height=380&amp;autoplay=0"></script> Printre cei care au asistat la partida amical? România - Belgia s-au aflat fosta atlet? Gabriela Szabo (înso?it? de so?ul ei, Zsolt Gyongyossy) ?i fostul mare canoist Ivan Patzaichin (de patru ori campion olimpic). De la meci n-a lipsit nici Gigi Ne?oiu, unul dintre inculpa?ii din „Dosarul Transferurilor”. „Condamnarea noastr? reprezint? o pat? neagr? pentru justi?ie. În România, un kilometru de autostrad? cost? de 10 ori mai mult ca în alte p?r?i, dar ?ia care fur? de la stat nu p??esc nimic, de ei nu se leag? nimeni. Asta e, d? bine la imagine ca judec?torii s? ne condamne pe noi, cei din fotbal”, a spus, înaintea jocului, Ne?oiu, care a fost condamnat la trei ani de închisoare.

• Meciurile amicale de azi: Olanda - Germania, Cehia - Slovacia ?i Rusia - SUA!

România - Belgia 2-1 Marcatori: Maxim 39, (Torje 66-penalty) / Benteke (23) TV: Antena 1 Ora 21.00, "Na?ional Arena" - Bucure?ti Arbitru la centru: Mauro Bergonzi (ITA) România: T?t?ru?anu - Chiriche?, G?man, Gardo?, Latovlevici - Pintilii, Nistor - Maxim, Grozav, Chipciu - Marica Rezerve: Lung jr. - Luchin, ?t. Radu, Bourceanu, Dr. Grigore, Laz?r, T?nase, Torje, Goian, Neagu, B. Stancu, Alexe Antrenor: Victor Pi?urc? Belgia: Mignolet - Gillet, Van Buyten, Kompany, Verthongen - Witsel, de Bruyne - Defour, Fellaini, Mertens - Benteke Rezerve: Courtois - Hazard, Ciman, Mboyo, de Camargo, Simons, Vossen, de Bock, Lukaku, Gillet Antrenor: Marc Wilmots LIVE - a început meciul - C. Marica e c?pitan al echipei la meciul cu num?rul 60 pentru na?ionala României min. 5: jocul e destul de slab min. 7: Grozav centreaz? periculos de pe dreapta, dar portarul belgian prinde min. 8: Mertens se accidenteaz? destul de grav; jocul e întrerupt; belgianul a c?zut r?u dup? un duel cu unul dintre tricolori min. 15: belgienii au posesia balonului, dar jocul e în continuare slab... min. 17: cea mai mare ocazie a partidei apar?ine belgienilor, care trimit balonul în bar?; Mertens a ?utat superb, din marginea careului - u?or lateral stânga, spre col?ul lung, T?t?ru?anu era b?tut, dar bara s-a opus! min. 17: în tribune spiritele se încing; oamenii de ordine "intr?" într-un grup de suporteri, care au aprins ini?ial o tor?? min. 17: suporterii au afi?at înc? de la începutul meciului mai multe bannere ?i au scandat împotriva lui Mitic? Dragomir, ?eful LPF, ?i a fra?ilor-impresari Ioan ?i Victor Becali min. 23: GOL BELGIA: BENTEKE a primit o pas? excelent? de la stelistul Gardo? ?i a marcat lejer din careul nostru; Verthongen a fost cel care a trimis de pe stânga mingea în careul nostru... min. 25: acuz?m ?ocul primirii golului! min. 27: Gardo? face o nou? gaf?, intr? aiurea la o minge, iar belgienii cer penalty la un presupus hen? min. 32: GOL ROMÂNIA: MAXIM a ?utat superb de la marginea careului advers - lateral dreapta, cu stângul la col?ul lung; a fost una din pu?inele faze ofensive ale echipei noastre min. 35: ocazie mare pentru Belgieni; Fellaini a ?utat pe lâng? poarta lui T?t?ru?anu; belgienii las? impresia c? joac? de pl?cere, de?i scorul e 1-1; tricolorii stau la cutie ?i încearc? s? dea lovitura pe contraatac min. 39: belgienii domin? jocul min. 45: final de repriz?, 1-1; o prim? repriz? în care Belgia a dominat jocul, ?i-a creat ocazii, dar scorul e 1-1 PAUZ?

min. 46:schimb?ri la tricolori; intr? Cr. T?nase, Torje, B. Stancu, Goian, C. Laz?r, Bourceanu min. 46: începe repriza secund? min. 49: faz? superb? a belgienilor, Defour ?uteaz? peste din marginea careului mare min. 51: Torje trece spectaculos de Verthonge, centreaz?, dar Marica, din fa?a por?ii, reia aiurea min. 58: Torje îl eviden?iaz? pe Mignolet, care respinge în corner; România joac? altceva în repriza secund? min. 61: intr? ?i Luchin min. 63: Stancu, excelent angajat de T?nase, ?uteaz?, dar Kompany respinge min. 65: penalty pentru România!!! Italianul Mauro Bergonzi le face un cadou tricolorilor la un presupus hen? al lui Verthongen! Belgienii protesteaz?. Degeaba! min. 66: Torje marcheaz?: 2-1 min. 79: ocazie uria?? pentru belgieni; Lukaku, intrat în repriza secund?, a sc?pat singur cu T?t?ru?anu, dar a ?utat pe lâng?! min. 89: belgienii atac?, dar o fac f?r? nicio idee min. 90: Goian are o interven?ie de senza?ie, în postur? de ultim-ap?r?tor, în fa?a lui Lukaku; faza continu?, T?t?ru?anu iese aurea, dar sc?p?m cu bine min. 92: corner la poarta noastr?; ?t. Radu degajeaz? în Lukaku, mingea trece peste poart?!!! min. 93: belgienii asediaz? poarta lui T?t?ru?anu min. 93: tricolorii scap? pe contraatac, 3 contra 1, dar î?i bat joc... min. 94: Stancu centreaz? în fa?a por?ii, dar Marica ajunge târziu FINAL: România - Belgia 2-1 Absen?ele lui Pi?urc? Pentru partida de verificare cu Belgia, selec?ionerul Victor Pi?urc? nu a convocat decât ?ase stranieri. Referitor la absen?e, Pi?urc? a ?i dat explica?ii. „În ceea ce îi prive?te pe R?zvan Ra? ?i pe Gabi Tama?, nu mi-a pl?cut la ei atitudinea din meciul cu Olanda. E un avertisment, nu numai pentru ei, ci pentru orice juc?tor. Mutu va fi chemat la selec?ionerul.

• Marica se ia de Pi?urc?: „Cu Olanda trebuie s? abord?m alt? tactic? decât în tur!”

Nici Marc Wilmots , selec?ionerul Belgiei, n-a venit la Bucure?ti cu cea mai bun? echip?. Wilmots i-a l?sat acas? pe Thomas Vermaelen, Toby Alderweireld, Kevin Mirallas, Nicolas Lombaerts, Nacer Chadli (Twente) ?i Moussa Dembélé, cu to?ii accidenta?i. Belgia este lider în Grupa A a preliminariilor pentru Cupa Mondial? din 2014, cu 10 puncte dup? patru partide. Din Grupa A mai fac parte Croa?ia, Serbia, Macedonia, ?ara Galilor ?i Sco?ia. „Nu e meci de calificare, ca s? spunem c? ne mul?umim ?i cu un egal. E un meci de verificare în care antrenorii trebuie s? î?i probeze anumi?i juc?tori. Ideea nu e de mul?umire, trebuie s? joci ?i s? câ?tigi”, zice ?i Mircea Sandu.

• Exist? o explica?ie: Rusescu e prea lent pentru gusturile lui Pi?urc?

„Dracii”, ni?te scumpi „Na?u’” se mir? de cota de pia?? a „dracilor ro?ii”. „Chiar m? uitam pe lista cu juc?torii Belgiei. Lotul lor este cotat la 275 de milioane de euro. Echipa Belgiei va merge la Cupa Mondial? ?i este f?r? probleme în primele 10 echipe din lume”, a mai spus ?eful FRF. Iat? echipele probabile ?i cotele juc?torilor conform cunoscutului site www. transfermarket.com. România: T?t?ru?anu (1,8 milioane euro) - Luchin (1,6 milioane), Chiriche? (5 milioane), Gardo? (1,2 milioane), ?t. Radu (5 milioane) - Bourceanu (2 milioane), Pintilii (1,3 milioane) - Torje (4 milioane), Grozav (1,4 milioane), Cr. T?nase (3,5 milioane) - Marica (2 milioane).

• Pi?urc? nu mai suport? toanele lui Chivu: „Când aud ce principii s?n?toase are...”

Belgia: Courtois (15 milioane de euro) - Gillet (5 milioane), Van Buyten (2 milioane), Kompany (35 de milioane), Vertonghen (15 milioane) - Witsel (30 de milioane), Fellaini (20 de milioane), Hazard (40 de milioane) - Benteke (9 milioane), Lukaku (14 milioane), Mertens (12 milioane). 5 milioane de euro este suma la care este evaluat ?tefan Radu, cel mai valoros tricolor „Am auzit c? domnul Pi?urc? a spus c? au fost ceva probleme la meciul cu Olanda, eu nu le-am v?zut ?i nici el n-a discutat cu noi acest aspect. Probabil c? selec?ionerul vrea s? vad? ?i al?i juc?tori din campionatul românesc.” CIPRIAN MARICA, atacant „În ceea ce îi prive?te pe Ra? ?i pe Tama?, nu mi-a pl?cut la ei atitudinea din meciul cu Olanda. E un avertisment, nu numai pentru ei. Atunci când transmit ceva în teren, ei trebuie s? fac? exact ce trebuie.” VICTOR PI?URC?, selec?ioner CITI?I ?I:

• Blestemul golgheterilor ignora?i la na?ional?
  • Victor Pi?urc? îl ignor? pe GOLGHETERUL Ligii I! Are dreptate selec?ionerul?