Acuzații de blat în fotbal. Becali pune tunurile pe arbitri

Acuzații de blat în fotbal. Becali pune tunurile pe arbitri Gigi Becali. Sursa Foto: Arhiva EVZ

Gigi Becali a răbufnit după partida UTA-FCSB pe care echipa sa a pierdut-o cu 2-1. Latifundiarul pune eșecul echipei sale pe seama arbitrajului. Becali l-a acuzat pe Szabolcs Kovacs, aflat în camera VAR.

Patronul echipei de fotbal FCSB, Gigi Becali, consideră că arbitrul VAR a fost influențat de fratele său Istvan Kovacs. Centralul a dictat un penalty în prima repriză a meciului UTA-FCSB, după ce mingea șutată de Albert Stahl l-a lovit pe Alexandru Pantea în zona umărului.

Gigi Becali;sursă foto: Dreamstime.com

Sursa foto: CarolRobert | Dreamstime.com

Gigi Becali îi face praf pe arbitrii din forbal

Jucătorul FCSB-ului se afla în interiorul careului, dar jucătorul roș-albaștrilor se afla la o distanță mică de jucătorul advers. Arbitrul s-a deplasat la marginea terenului pentru a vizualiza reluările pe monitorul VAR. Lovitura de pedeapsă a fost transformată de Andrej Fabry. Acesta a șutat pe mijlocul porții, iar Târnovanu a plonjat în dreapta sa.

A doua repriză  a început slab. În minutul 60 a apărut prima ocazie importantă, moment șa care Compagno a fost aproape de gol, însă jucătroul rpș-alabaștrilor nu a reușit să introducă mingea în poartă. Și cum ocaziile se răzbună, după o fază bine jucată de arădeni, Cooper a trimis mingea în poartă după un șut de la 16 metri, iar UTA a preluat conducerea.

”Chiar că trebuie să ne aduceți niște echipe. Suntem pe primul loc și avem și un meci în minus. Am jucat cu o echipă cu vreo 14 pe teren. Eu știu așa, dacă lovește o parte a corpului și lovește mâna... Îl lovește în piept. E adevărat că lovește mâna, noi nu vedem, dar vedem că se întinde mâna, dar a lovit pieptul. Dacă nu știu nici regulamentele astea...”, a declarat Gigi Becali.

Conspirații în fotbal

„De atâția ani de când sunt în fotbal m-am luptat cu unul, care ne-a făcut țăndări mereu. Acum, l-au adus la putere și pe fra-su. El, Găman, el săracul... Lui nu-i reproșez nimic. El e limitat la arbitraj. Lui i-a fost frică, i-a zis fratele lui Istvan Kovacs, 'Aoleu, mi-a zis fratele lui Istvan Kovacs, trebuie să fac așa'. Nu-i înfrângere, așa au vrut ei, Găman și cu Kovacs.

N-am avut timp să-l văd pe Ngezana. Nu poți să vezi un jucător în 10 oameni, nu poți să joci împotriva lui Istvan Kovacs. Istvan Kovacs, el e, că nu avea tupeu ăsta dacă nu-i zicea ăla mare. Ce-a zis el? E mai bine să câștige CFR campionatul, că avem apartamente în Cluj. Cum să fie el în VAR?

Nu poți să te bați cu doi frați arbitri. Când sunt doi, te lovești de ei, că-s doi. Dacă era unul, mă mai luptam, dar nu pot să mă bat cu doi frați”, a precizatGigi Becali, la Digi.

Mai mult patronul FCSB-ului acuză o conspirație a celor doi arbitri pentru a o ajuta pe rivala CFR Cluj.