Campionatului European Under-21. România a învins Muntenegru cu 1-0, într-un meci chinuitor Louis Munteanu. Sursă foto: Facebook

Naționala U21 a României a obținut o victorie la limită în meciul disputat vineri seară la Târgoviște, în fața echipei Muntenegrului, cu scorul de 1-0 (1-0). Această victorie în cadrul Grupei E a preliminariilor Campionatului European de fotbal pentru tineret din 2025 marchează un pas important în parcursul echipei către calificarea la turneul final.

Un pas înainte spre Euro. Naționala U21 scor 1-0 cu Muntenegru

Louis Munteanu a adus victoria echipei României printr-un gol marcat în prima repriză, în timp ce oaspeții au controlat jocul mai bine, având o posesie superioară. Tricolorii au dominat meciul în prima jumătate de oră, dar în restul timpului echipa adversă a fost mai activă.

Căpitanul român a reușit să marcheze după o acțiune pe stânga a lui Ianis Stoica, care a centrat precis în fața porții. Bani a servit mingea pentru Munteanu, iar atacantul echipei CFR Cluj a transformat ocazia într-un gol esențial pentru echipa sa.

În minutul 21, România a avut șansa de a obține un penalty pentru o intervenție întârziată asupra lui Marius Corbu în careu, dar arbitrul scoțian a decis să lase jocul să continue, fără a acorda lovitura de pedeapsă solicitată de tricolori.

Deși România a avut câteva ocazii notabile înainte de pauză, inclusiv șuturi ale lui Ianis Stoica, Munteanu și Grameni, scorul nu s-a modificat. Muntenegru a avut o singură șansă de a marca în prima repriză, când Radulovic a trimis un șut peste poartă. În repriza secundă, România a avut alte ocazii, dar nu a reușit să înscrie din nou, în timp ce Muntenegru a trimis primul său șut pe spațiul porții în ultimele momente ale meciului, dar Răzvan Sava a reținut cu succes.

Naționala U21

Naționala U21. Sursă foto: Facebook

Louis Munteanu, lozul câștigător al naționalei U21

Daniel Pancu a ales să se bazeze în principal pe jucători din campionatul intern pentru această partidă, completând echipa cu câteva excepții notabile. Printre acestea se numără portarul Răzvan Sava, transferat recent de la CFR Cluj la Udinese, fundașul dreapta Tony Strata de la Ajaccio și mijlocașul ofensiv Marius Corbu, care joacă la APOEL Nicosia și poartă tricoul cu numărul 10.

În ofensivă, Pancu a optat pentru Louis Munteanu de la CFR Cluj, care a marcat golul decisiv al partidei. Pe banca de rezerve, echipa națională U21 a României a avut jucători de perspectivă precum Ștefan Biaram, Cătălin Cîrjan, Rareș Pop și Vladislav Blănuță, asigurând astfel o echipă solidă și variată.

Naționala U21. Lotul pentru meciurile cu Muntenegru și Finlanda

Următorul meci al echipei naționale U21 a României împotriva Muntenegrului se va desfășura pe stadionul "Eugen Popescu" din Târgoviște, în timp ce confruntarea cu Finlanda va avea loc pe stadionul din Tampere. În pregătirea acestor partide, antrenorul Daniel Pancu a selectat un lot diversificat de jucători, incluzând atât tineri talentați din campionatul intern, cât și jucători activi în ligile externe.

Printre cei convocați se numără portarii Răzvan Sava, transferat recent la Udinese din Italia, Robert Popa de la UTA Arad, și Alexandru Roșca de la Dinamo. În linia de apărare, Pancu a optat pentru fundași precum Tony Strata (Ajaccio), Bogdan Oteliță (Sepsi OSK), și Gabriel Dănuleasă (Farul Constanța), alături de alții care completează lista apărătorilor.

Sectorul de mijloc este reprezentat de jucători importanți precum Marius Corbu (APOEL Nicosia), Cătălin Cîrjan (Dinamo), și Ovidiu Perianu (Unirea Slobozia). Acest grup include și nume de perspectivă ca Ștefan Baiaram de la Universitatea Craiova și Rareș Pop de la FC Rapid 1923, care se alătură colegilor lor pentru a întări echipa.

În atac, Daniel Pancu a ales să mizeze pe Louis Munteanu de la CFR Cluj și Vladislav Blănuță de la Universitatea Cluj. Federația Română de Fotbal a confirmat convocarea acestora printr-un comunicat oficial, evidențiind astfel echipa care va reprezenta România în aceste meciuri internaționale.