Ultrașii englezi și-au dat în petec în finala Conference League. Căpitanul Fiorentinei a fost lovit în cap cu o cană de plastic. Video Sursa foto: Twitter

Jucătorul Fiorentinei, Cristiano Biraghi, s-a ales cu capul spart, de către ultrașii britanici, suporteri lui West Ham, în finala Conference League. Jocul s-a disputat la Praga, iar trofeul a fost câștigat de englezi (scor final 2 - 1), la finalul unui meci presărat cu numeroase incidente violente.

Finala Conference League, de la Praga, a început încă de pe străzile orașului, cu câteva ore mai devreme, când fanii celor două echipe de fotbal și-au făcut apariția. Suporterii Fiorentinei au fost cei care au dat semnalul confruntării, atacând într-un bar, un grup de ultrași londonezi. A fost nevoie de intervenția poliției care a operat 16 arestări în rândul scandalagiilor. Trei suporteri de-ai lui West Ham au răniți în ciocnirile violente.

Incidentele s-au mutat, ulterior, pe terenul de joc. De această dată, despărțiți de organizatori, astfel încât nu s-au putut lovi între ei, suporterii s-au dezlănțuit asupra jucătorilor. În minutul 32, în momentul în care se pregătea să bată un corner, fanii lui West Ham l-au bombardat cu tot felul de obiecte, între care și o brichetă, pe Cristiano Biraghi, căpitanul trupei Viola.

Internaționalul italian, de la Fiorentina, s-a ales cu capul spart, în urma loviturii, iar arbitrul spaniol, Carlos del Cerro Grande a decis să oprească partida.

Cu sângele șiroind, căpitanul Fiorentinei i-a aplaudat ironic pe cei care l-au lovit, din tribune, după care a primit îngrijirile medicului echipei. El a continuat jocul, după ce i-a fost oprită sângerarea și a fost bandajat cu o fașă, scrie Gazzetta dello Sport.

West Ham a obținut trofeul

De altfel, cu câteva secunde înainte de acest incident, căruia i-a fost victimă Biraghi, coechipierul său Nico Gonzalez prinsese unul dintre paharele aruncate de englezi pe teren. Acesta a mimat gestul de a bea conținutul și l-a aruncat pe marginea terenului.

Jocul a continuat, iar britanicii au înscris primul gol în cea de-a doua repriză, în minutul 62, din penalty. Arbitrul a sesizat un henț la același Biraghi, iar Benrahma a transformat fără emoţii (62).

Bonaventura a egalat câteva minute mai târziu, în minutul 67, însă Bowen a închis tabela de marcaj și a pus trofeul pe masa „ciocănarilor”, în ultimul minut al partidei, învingându-l pe Terraciano.