TENIS. Angelique Kerber a pierdut fără drept de apel finala de la Cincinnati și a ratat u ȘANSĂ uriașă de a deveni lidera WTA

Angelique Kerber a pierdut categoric finala turneului de la Cincinnati, disputată duminică, împotriva Karolinei Pliskova, scor 3-6, 1-6.

Angelique Kerber (2 WTA) a evoluat în ultimul act al turneului de la Cincinnati, împotriva cehoaicei Karolina Pliskova (locul 11 WTA). Sportiva din Germania n-a putut să-i facă față adversarei sale și a cedat în două seturi, scor 3-6, 1-6, după o oră și patru minute. Dacă ar fi învins la Cincinnati, Kerber ar fi devenit în premieră lidera ierarhiei mondiale și ar fi detronat-o pe Serena Williams, cea care ocupă prima poziție de 186 de săptămâni.