Superliga. FC Botoşani, la prima victorie. A învins Oțelul Galați cu 2-0

Superliga. FC Botoşani, la prima victorie. A învins Oțelul Galați cu 2-0 SuperLiga. Sursa foto: Facebook

Echipa FC Botoşani a învins vineri, în deplasare, scor 2-0, formaţia Oţelul Galaţi, într-un meci din etapa a 21-a a Superligii. Este prima victorie a sezonului pentru FC Botoşani.

La Galaţi, gazdele au presat, dar nu au reuşit să marcheze sau să producă ocazii mari de gol, iar moldovenii au trimis primul şut pe spaţiul porţii abia în minutul 38. În minutul 50 golul lui Maciel a fost anulat pentru ofsaid, iar gazdele au rămas în zece din minutul 64, după ce Adrian Rus a primit direct cartonaşul roşu.

După trei minute, Eduard Florescu a executat perfect o lovitură liberă şi a deschis scorul, dar gălăţenii nu au avut reacţie şi, în minutul 90+1, Ilicic i-a pasat în careu lui Eduard Florescu, care a reuşit dubla.

FC Botoşani s-a impus cu 2-0, reuşeşte prima victorie a sezonului şi se află tot pe ultimul loc al clasamentului, al 16-lea, cu 12 puncte. Echipa lui Mihai Ciobanu s-a apropiat însă la numai un punct de Dinamo.

Superliga: Oţelul Galaţi - FC Botoşani, scor 0-2 . Oţelul rămâne pe locul 11

OŢELUL: Dur-Bozoancă – Adăscăliţei (Latouchent 46), Yabre, J. Cisse, Zhelev – Samuel Teles (I. Neagu 71), Zivulic, Jardan (Fatai 71) – Maciel, Al. Pop (G. Cârjan 63), R. Tănasă (A. Rus 46). ANTRENOR: Dorinel Munteanu

FC BOTOŞANI: Ducan – Charles Petro, Sadiku, Şeroni, Ţigănaşu – G. David (G. Dragomir 67), V. Dican, Ed. Florescu – A. Dragu (Cioiu 67), Ilicic (L. Fulop 90), Adams Friday (Drole 81). ANTRENOR: Mihai Ciobanu

Cartonaşe galbene: Samuel Teles 23 / G. David 45+2, Şeroni 58

Cartonaş roşu: Andrei Rus (Oţelul Galaţi) min. 65

Arbitri: Bogdan Dumitrache - Cosmin Vatamanu, Ionuţ Marius Bobe - Horia Mladinovici

Arbitri VAR: Sorin Costreie - Marius Cristian Marchidanu

Observator: Alexandru Deaconu