Simona Halep nu a avut nicio şansă la Doha! Eliminare rapidă din primul tur. Este pentru prima dată când se întâmplă asta

Simona Halep nu a reușit să obțină victoria pe terenul de la Doha, Caroline Garcia reușind să se impună cu scorul de 6-4, 6-3. A fost un meci extrem de dificil pentru ambele jucătoare. În ciuda faptul că românca a adoptat un joc mai agresiv, franțuzoaica nu s-a lăsat intimidată și a fost mereu în avantaj.

Caroline Garcia a reușit să se impună în turneul de la Doha și să obțină victoria împotriva Simonei Halep cu scorul de 6-4, 6-3. Halep părăsește competiția de la Doha după primul meci, lucru care nu s-a mai întâmplat până acum. Garcia a reușit să o învingă pentru a doua oară pe Halep, după nouă meciuri jucate una împotriva celeilalte.

Primul set al meciului a început în forță, Caroline Garcia reușind să facă primul game al meciului. Simona Halep nu i-a dat șanse prea mare și a egalat după ce a salvat patru mingi de break. Disputa dintre cele două a fost una intensă, iar franțuzoaica pare să dea totul pe teren pentru a obține victoria. După o luptă destul de strânsă pentru puncte, primul set este adjudecat de către Caroline Garcia, care s-a impus în fața Simonei Halep cu scorul de 6-4.

Setul al doilea este început de Caroline Garcia, care înscrie primul punct. Simona Halep nu își făcea griji cu privire la primul set în care nu a reușit să se impună. Cele două sportive s-au mai întâlnit pe teren, iar franțuzoaica câștiga mereu primul set, după care românca își revenea și reușea să își adjudece meciul. De data aceasta lucrurile au stat diferit, Garcia reușind să obțină și cel de-al doilea punct.

Simona Halep începe să nu îi mai dea mingi favorabile adversarei. Jocul româncei a devenit mai agresiv, însă franțuzoaica a reușit să salveze patru mingi de break. În cele din urmă, după un duel de excepție, punctul a fost adjudecat de Garcia, care a condus-o pe Halep cu 3-0. Românca păre să își revină, chiar reușește să înscrie primul punct din setul secund la zero.

Halep adoptă un joc mult mai agresiv, reușind să se apropie de adversara sa, care o conducea în continuare cu scorul de 4-2. Garcia nu părea să cedeze deloc, reușind din nou să înscrie și să se distanțeze de Simo, fiind aproape de victorie. Jucătoarea din Franța a reușit să se impună și să obțină victoria și celui de-al doilea set.

Simona Halep a avut parte de un meci greu la Doha

Simona Halep (23 WTA) a întâlnit-o luni pe terenul de la Doha pe Caroline Garcia (70WTA). Deși a venit după o înfrângere la Dubai, românca este în plină formă și este văzută drept a doua favorită a turneului din Qatar, după Anett Kontaveit.

• Finala: Barbora Krejcikova (3 WTA)

Nu este pentru prima dată când Simona Halep și franțuzoaica Caroline Garcia s-au întâlnit pe terenul de tenis. Scorul dintre cele două este în favoarea româncei, 7-1 la meciurile directe. Halep și Garcia s-au duelat ultima oară în 2021, la Miami, când românca s-a impus în trei seturi, 3-6, 6-4, 6-0.