Duș rece pentru Simona Halep! A căzut din nou în clasamentul WTA. Anunţul care a supărat-o pe româncă Sursa: arhiva EVZ

Simona Halep a coborât patru poziţii, în clasamentul WTA, după înfrângerea pe care a suferit-o în fața letonei Jelena Ostapenko, în Dubai. O creștere spectaculoasă în clasamentul WTA a înregistrat sportiva Alexandra Cadanţu-Ignatik, de 16 locuri.

Sportiva din Constanța a ajuns pe locul 27 WTA, după ce a pierdut semifinala turneului WTA din Dubai. Jucătoarea letonă de tenis Jelena Ostapenko, cea care a eliminat-o în semifinală pe Simona Halep, a câştigat turneul WTA de la Dubai. După turneul din Dubai, Simona Halep a acumulat 1.832 de puncte, în noul clasament, care a fost dat publicităţii, luni, de WTA.

Conform clasamentului WTA la tenis, Alexandra Cadanţu-Ignatik îşi continuă scensiunea în ierarhie, ajungând pe locul 167. Ea a acumulat 404 puncte și a avut o urcare de 16 locuri. Pe de altă parte, Ana Bogdan a revenit în Top 100, pe locul 99, la limită, cu 710 puncte, după o urcare de două poziţii.

De asemenea, Elena-Gabriela Ruse a urcat trei poziţii, până pe 56, cu 1.056 de puncte, acesta fiind cel mai bun loc pe care l-a ocupat în cariera sa.

Româncele din Top 200 WTA

Conform Topului WTA, dat publicității luni 21 februarie, jucătoarele de tenis din România se situează pe următoarele locuri: