Simona Halep, nevoită să abandoneze meciul de la Paris: „Este prea riscant să continui” Simona Halep. Sursa Foto: Arhiva EVZ

Simona Halep a abandonat meciul de miercuri, în primul tur al turneului WTA 125 Trophee Clarins, de la Paris.

Simona Halep nu a putut termina meciul de la Paris

Simona Halep a revenit în martie după o suspendare îndelungată. Sportiva, numărul 1149 WTA, nu a reușit să continue meciul din primul tur al turneului WTA 125 Trophee Clarins, de la Paris.

Halep s-a retras în setul doi al meciului cu sportiva americană McCartney Kessler, numărul 123 mondial.

Decizia a venit după o oră şi 28 de minute de joc. Confruntarea a fost programată iniţial marţi, dar a fost amânată pentru miercuri din cauza ploii.

Simona Halep, WTA

Simona a acuzat probleme la genunchi

Condusă cu 5-4 în primul set, Simona Halep a reușit să revină și să câștige setul cu 7-5, în 58 de minute.

Setul a adus și multe breakuri, trei reuşite de Kessler şi patru de Halep.

Cel de-al doilea set a fost mai echilibrat. Fostul lider WTA a avut însă nevoie apoi de timeout medical pentru a se interveni la piciorul său stâng, în zona genunchiului:

„Aceeași durere de genunchi ca în Miami, prea riscant să continui”, a spus Simona.

Simona Halep, dopaj

Simona Halep a avut nevoie din nou de fizioterapeută la scorul de 3-2 pentru adversara sa

Pentru Halep a fost al doilea meci în circuitul WTA după ce a revenit în martie. Românca a primit wild card prima dată la Miami Open, turneu WTA 1000. Ea nu a trecut acolo de primul tur, fiind învinsă de Paula Badosa, scor 1-6, 6-4, 6-3.

Halep a primit apoi wild carduri şi pentru turneul de la Oeiras şi pentru Madrid Open. Nu a participat la cele două competiţii, precizând atunci că are nevoie de mai mult timp pentru revenire.

Gabriela Ruse, locul 148 WTA, s-a calificat miercuri în optimi. Ea a trecut de favorita numărul cinci, sportiva chineză Lin Zhu, scor 0-6, 6-1, 6-1.

Sportiva o va întâlni pe câştigătoarea meciului Nao Hibino (Japonia, 83 WTA) – Kristina Mladenovic (Franţa, 220 WTA).