Evenimentul Zilei > Sport > Simona Halep, în sferturile turneului de la Praga, după un meci dificil
Simona Halep, în sferturile turneului de la Praga, după un meci dificil

Simona Halep s-a calificat joi în sferturile de finală ale turneului WTA de la Praga, după ce a învins-o joi, cu dificultate, pe cehoaica Barbora Krejcikova, cu 3-6, 7-5, 6-2.

Halep (28 ani), numărul doi mondial, a obţinut victoria după două ore şi 5 minute în faţa unei adversare modeste, Krejcikova (24 ani) fiind pe locul 118 în ierarhia WTA.

Halep a început cu break şi a condus cu 2-1, dar şi-a făcut o singură dată serviciul în primul set, în care a fost departe de valoare, cedând cu 3-6.

Românca a jucat mai bine în setul secund, a avut 3-1 şi 5-2, dar a a început să greşească mult şi Krejcikova a egalat, 5-5, însă Halep găsit resurse să încheie cu 7-5, fructificând a şasea minge de set.

Halep, care a primit îngrijiri medicale înaintea setului decisiv, a început rău, fiind condusă cu 2-0, dar după ce a salvat o minge de 0-3 a jucat din ce în ce mai bine şi a reuşit şase ghemuri consecutive (6-2), câştigând partida.

Simona Halep a comis nu mai puţin de 10 duble greşeli în acest meci, faţă de 3 ale adversarei. La capitolul winners, românca a avut 21, iar cehoaica 30. Krejcikova a făcut, însă, mai multe erori neforţate (26 Simona, 34 Barbora).

Cele două jucătoare s-au mai înfruntat în 2016, la Bucureşti, în primul tur, când Halep s-a impus tot în trei seturi, cu 3-6, 6-1, 6-1.

Halep şi-a asigurat un cec de 5.000 de dolari şi 60 de puncte WTA, iar în sferturi o va înfrunta în premieră pe poloneza Magdalena Frech (22 ani, 174 WTA), venită din postura de ”lucky loser”, care a dispus joi de olandeza Arantxa Rus cu 6-3, 2-6, 6-4.

Tot joi, în optimi, Irina Begu va întâlni şi ea o ”lucky loser”, elveţianca Leonie Kung.

Acesta este al doilea meci pe care Halep îl câștigă cu dificultate, după ce în primul tur numărul doi mondial a trecut în trei seturi de Polona Fercog, cu 6-1, 1-6, 7-6 (7-3).

Halep (28 ani) a reuşit să câştige după două ore şi 31 de minute de mare luptă, la a şaptea minge de meci.

Românca a comis nu mai puţin de 8 duble greşeli în acest meci, la şase luni de la ultima sa partidă, finala câştigată la Dubai pe 22 februarie, 3-6, 6-3, 7-6 (5) cu kazaha Elena Rîbakina. Hercog a avut 4 duble greşeli, fiecare a reuşit 29 de mingi direct câştigătoare, dar slovena a avut ceva mai multe erori neforţate, 42-39.

Turneul WTA  de la Praga este dotat cu premii totale de 202.250 dolari.