Șeful Poliției Naționale: Kremlinul și Ilan Șor pregătesc un plan de influențare a alegerilor din Republica Moldova
- Doina Ivanov
- 16 martie 2025, 13:55

Republica Moldova. Kremlinul și Ilan Șor pregătesc un plan cum să influențeze alegerile parlamentare din Republica Moldova, care vor avea loc în toamna acestui an. Declarația a fost făcută de către șeful Poliției Naționale, Viorel Cernăuțeanu, în cadrul unui interviu oferit pentru adevărul.ro. Cernăuțeanu afirmă că în acest scop, sub pretextul pelerinajelor, au fost trimise recent în Serbia două autocare cu preoți.
,,Acum două săptămâni, dacă nu greșesc, două autocare cu preoți au plecat sub paravan cultural-religios în Serbia, sub denumirea de pelerinaj. Noi cunoaștem, iar toate aceste acțiuni se documentează. Nu putem face publice toate detaliile, dar confirm (n.r.-schema). Comanda de organizare este tot de la Moscova, iar interpusul, care este utilizat în acest proces, este Ilan Șor”, a declarat Cernăuțeanu pentru adevărul.ro.

Șeful IGP, Viorel Cernăuțeanu/Sursa foto: zdg.md
Șeful SIS avertizează că ingerințele Rusiei vor continua și la alegerile parlamentare
Anterior, și șeful Serviciului de Informații și Securitate din Republica Moldova, Alexandru Musteață, a avertizat că ingerințele Rusiei vor continua și la scrutinul parlamentar din acest an.
”Strategia lor a fost, este şi va fi şi în 2025 infiltrarea în mediul politic a persoanelor şi entităţilor afiliate sau controlate de către Federaţia Rusă. Această strategie mizează pe corupţie politică şi electorală, dezinformare şi manipulare, dar şi acţiuni stradale şi dezordine”, a declarat Musteață.
Alegerile prezidențiale din Republica Moldova, fraudate
La alegerile prezidențiale și referendumul privind aderarea Republicii Moldova la UE, care au avut loc pe 20 octombrie 2024, au fost cumpărate peste 300 de mii de voturi. Potrivit unui raport al Serviciului de Informații și Securitate, Federația Rusă a creat la Moscova un centru de comandă pentru a submina procesul electoral din Republica Moldova.
Liderul acestei grupări a fost nimeni altul decât oligarhul fugar Ilan Șor. Acesta a fost condamnat definitiv 15 ani de închisoare în dosarul fraudei bancare, în Republica Moldova. El este fugit din țară de cinci ani, iar din luna februarie a anului trecut se ascunde de justiția moldovenească la Moscova.