Evenimentul Zilei > Sport > Seară magică pentru Ianis Hagi. Pasă de gol și victorie
Seară magică pentru Ianis Hagi. Pasă de gol și victorie

Ianis Hagi, fotbalistul român de la Racing Club Genk a oferit, sâmbătă seara, o pasa de gol în victoria echipei sale, în deplasarea de la Beveren.

Genk, campioana Belgiei a învins cu 4-0 formația gazdă Beveren, după un început ezitant de campionat, două înfrangeri la rând.

Ianis Hagi a intrat pe teren în minutul 76, pentru ca zece minute mai târziu fostul decar al Viitorului să paseze decisiv pentru 4-0 atacantului tanzanian Mbwana Samatta, angajându-l pe acesta, splendid, cu o pasă în adâncime din propria sa jumătate de teren.

Ianis l-a schimbat la scorul de 3-0 pe polonezul Piotrowski.

Africanul Samatta a marcat un hattrick în minutele 53, 66 si 86, iar Paintsil a marcat celalalt gol, al patrulea, primul al partidei de fapt, în minutul 21.
Românul de 20 de ani are deja un gol în prima liga belgiana, când a adus victoria lui Genk in prima etapa cu Kortrijk, scor 2-1.

Două victorii și două înfrangeri are până acum Genk în acest sezon, având 6 puncte și ocupând locul 7 în clasament.

Ianis a fost cumpărat de Genk pentru 4 milioane de euro în această vară de la Viitorul Constanța, dupa ce a fost vedeta României la Europenele de tineret, scrie ziare.com.

Informaţiile publicate de evz.ro pot fi preluate de alte publicaţii online doar în limita a 500 de caractere şi cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.
Publicat in categoriile: Sport