Astfel, Liga 1 va debuta pe 22 iulie, iar sezonul se termină pe 4 martie. Play-off-ul și play-out-ul vor începe pe 11 martie. Derby-ul Steaua – Dinamo a fost programat în Etapa 5, în weekendul 20-21 august

Iată programul complet:

Etapa I:

Pandurii –  CSU Craiova
Astra –  Dinamo
Rapid –  FC Botoşani
CFR Cluj –  Chiajna
FC Voluntari –  Viitorul 
Steaua –  CSMS Iaşi 
Gaz Metan –  Tg. Mureş    

Etapa II:

CSU Craiova –  Tg. Mureş 
CSMS Iaşi –  Gaz Metan
Viitorul –  Steaua
Chiajna –  FC Voluntari 
FC Botoşani –  CFR Cluj
Dinamo –  Rapid 
Pandurii –  Astra       

Etapa III:

Astra –  CSU Craiova
Rapid –  Pandurii 
CFR Cluj –  Dinamo 
FC Voluntari –  FC Botoşani
Steaua –  Chiajna
Gaz Metan –  Viitorul
Tg. Mureş –  CSMS Iaşi         

Etapa IV:

CSU Craiova –  CSMS Iaşi
Viitorul –  Tg. Mureş 
Chiajna –  Gaz Metan
FC Botoşani –  Steaua 
Dinamo –  FC Voluntari 
Pandurii –  CFR Cluj 
Astra –  Rapid          

Etapa V:

Rapid –  CSU Craiova 
CFR Cluj –  Astra 
FC Voluntari –  Pandurii 
Steaua –  Dinamo 
Gaz Metan –  FC Botoşani 
Tg. Mureş –  Chiajna 
CSMS Iaşi –  Viitorul     

Etapa VI:

CSU Craiova –  Viitorul 
Chiajna –  CSMS Iaşi 
FC Botoşani –  Tg. Mureş
Dinamo –  Gaz Metan 
Pandurii –  Steaua 
Astra –  FC Voluntari 
Rapid –  CFR Cluj   

Etapa VII:

CFR Cluj –  CSU Craiova 
FC Voluntari –  Rapid 
Steaua –  Astra 
Gaz Metan –  Pandurii 
Tg. Mureş –  Dinamo
CSMS Iaşi –  FC Botoşani
Viitorul –  Chiajna

Etapa VIII:

CSU Craiova –  Chiajna 
FC Botoşani –  Viitorul
Dinamo –  CSMS Iaşi 
Pandurii –  Tg. Mureş 
Astra –  Gaz Metan 
Rapid –  Steaua 
CFR Cluj –  FC Voluntari       

Etapa IX:

FC Voluntari –  CSU Craiova
Steaua –  CFR Cluj 
Gaz Metan –  Rapid 
Tg. Mureş –  Astra 
CSMS Iaşi –  Pandurii 
Viitorul –  Dinamo
Chiajna –  FC Botoşani       

Etapa X:

CSU Craiova –  FC Botoşani
Dinamo –  Chiajna 
Pandurii –  Viitorul
Astra –  CSMS Iaşi 
Rapid –  Tg. Mureş 
CFR Cluj –  Gaz Metan 
FC Voluntari –  Steaua    

Etapa XI:

Steaua –  CSU Craiova 
Gaz Metan –  FC Voluntari
Tg. Mureş –  CFR Cluj
CSMS Iaşi –  Rapid 
Viitorul –  Astra 
Chiajna –  Pandurii 
FC Botoşani –  Dinamo    

Etapa XII:

CSU Craiova –  Dinamo
Pandurii –  FC Botoşani 
Astra –  Chiajna 
Rapid –  Viitorul
CFR Cluj –  CSMS Iaşi
FC Voluntari –  Tg. Mureş 
Steaua –  Gaz Metan  

Etapa XIII:

Gaz Metan –  CSU Craiova 
Tg. Mureş –  Steaua 
CSMS Iaşi –  FC Voluntari
Viitorul –  CFR Cluj
Chiajna –  Rapid 
FC Botoşani –  Astra 
Dinamo –  Pandurii

Datele la care se vor disputa etapele:

Sezon regulat:

Et. 1 – 22 iulie 2016
Et. 2 – 30 iulie 2016
Et. 3 – 6 august 2016
Et. 4 – 13 august 2016
Et. 5 – 20 august 2016
Et. 6 – 27 august 2016
Et. 7 – 10 septembrie 2016
Et. 8 – 17 septembrie 2016
Et. 9 – 21 septembrie 2016
Et. 10 – 24 septembrie 2016
Et. 11 – 1 octombrie 2016
Et. 12 – 15 octombrie 2016
Et. 13 – 22 octombrie 2016
Et. 14 – 29 octombrie 2016
Et. 15 – 5 noiembrie 2016
Et. 16 – 19 noiembrie 2016
Et. 17 – 26 noiembrie 2016
Et. 18 – 30 noiembrie 2016
Et. 19 – 3 decembrie 2016
Et. 20 – 10 decembrie 2016
Et. 21 – 17 decembrie 2016
Et. 22 – 4 februarie 2017
Et. 23 – 11 februarie 2017
Et. 24 – 18 februarie 2017
Et. 25 – 25 februarie 2017
Et. 26 – 4 martie 2017

Play-off:

Et. 1 – 11 martie 2017
Et. 2 – 18 martie 2017
Et. 3 – 1 aprilie 2017
Et. 4 – 5 aprilie 2017
Et. 5 – 8 aprilie 2017
Et. 6 – 15 aprilie 2017
Et. 7 – 22 aprilie 2017
Et. 8 – 29 aprilie 2017
Et. 9 – 6 mai 2017
Et. 10 – 13 mai 2017

Play-out:

Et. 1 – 11 martie 2017
Et. 2 – 18 martie 2017
Et. 3 – 1 aprilie 2017
Et. 4 – 5 aprilie 2017
Et. 5 – 8 aprilie 2017
Et. 6 – 15 aprilie 2017
Et. 7 – 22 aprilie 2017
Et. 8 – 29 aprilie 2017
Et. 9 – 6 mai 2017
Et. 10 – 13 mai 2017
Et. 11 – 20 mai 2017
Etapa 12 – 25 mai 2017
Etapa 13 – 28 mai 2017
Etapa 14 – 4 iunie 2017