Rugby Campionatul Mondial. Anglia învinge dramatic Samoa, iar Georgia pierde în fața Țării Galilor

Campionatul Mondial de Rugby a avut două meciuri extrem de disputat ieri. Anglia a întâlnit Samoa și Țara Galilor s-a confruntat cu Georgia. Favoritele au învins, dar cu emoții.

Într-o întorsătură dramatică de evenimente sâmbătă, Anglia a evitat la limită o înfrângere fără precedent în Cupa Mondială de Rugby, reușind o victorie strânsă de 18-17 împotriva Samoei. Deși Anglia și-a asigurat deja un loc în sferturile de finală, echipa dorea să își mențină avântul pentru următoarea etapă a competiției. Cu toate acestea, o prestație dezamăgitoare a englezilor fost exploatată de o echipă din Samoa încărcată de energie.

Meciul începuse promițător pentru Anglia, cu un eseu pregătit de jucătorul Freddie Steward și Joe Marchant pentru Ollie Chessum. Cu toate acestea, concentrarea Angliei a slăbit, permițând Samoei să lanseze contraatacuri electrizante. Într-un al doilea sfert exploziv, Samoa a marcat două eseuri, conducând Anglia cu șase puncte la pauza de jumătate a meciului.

La sfârșitul primei reprize, Anglia părea dezorientată, reușind cu greu să-și mențină posesia pentru mai mult de 20 de minute. Aripa din Samoa, Neria Foma'i, era la doar opt metri distanță de a intra în istoria rugby-ului când Danny Care, rezerva veterană al Angliei, l-a oprit. Echipa s-a regrupat în a doua repriză, în primul rând datorită liderului Farrell.

Rugby, un sport bărbătesc

Samoa, deși conducea cu 17-8 la un moment dat, a început să scadă în performanță pe măsură ce Anglia și-a construit încet jocul. Anglia a recăpătat controlul în a doua repriză, dar a avut dificultăți în a-și fructifica dominarea. Abia în minutul 73, Danny Care a reușit să înscrie un eseu crucial, care a fost transformat cu succes de Owen Farrell. În aceeași seară, Farrell a doborât recordul de puncte al Angliei din toate timpurile, deținut anterior de Jonny Wilkinson timp de 22 de ani.

Samoa a părăsit turneul cu un bilanț de 1-3 la meciurile din grupă. „Deși prestația de astăzi a fost departe de a fi fără cusur, este crucial împotriva unei echipe precum Anglia să profiți de fiecare șansă”, a declarat căpitanul Samoei, Michael Ala'alatoa.

În ciuda unei prestații șubrezite, Anglia a ieșit victorioasă și se așteaptă să întâlnească Fiji în sferturile de finală de duminica viitoare la Marseille. „Modul agresiv în care Samoa a jucat a fost o provocare, dar am reușit să găsim o cale de a câștiga chiar și când nu eram la cel mai bun nivel”, a spus căpitanul Angliei, Owen Farrell.

Țara Galilor-Georgia, un meci dur

Țara Galilor a învins Georgia cu 43-19 pentru a-și asigura locul întâi în Grupa C a Cupei Mondiale de Rugby și a avansa în sferturile de finală ale turneului. Cu toate acestea, pentru Taulupe Faletau competiția s-a încheiat, după ce a suferit o fractură la braț în cursul victoriei.

Încercări în prima repriză de la Tomas Francis și Liam Williams, precum și un hat-trick de la Louis Rees-Zammit și un punct marcat de George North în a doua repriză, însoțite de 13 puncte realizate de Sam Costelow din lovituri de penalitate și conversii, au fost suficiente pentru a asigura victoria galeză în Nantes. Țara Galilor și-a păstrat recordul perfect în Cupa Mondială de Rugby, Rees-Zammit marcând un hat-trick în a doua repriză în meciul cu Georgia, câștigat cu 43-19.

Galezii, care veniseră după o victorie strălucitoare de 40-6 împotriva Australiei, au avut parte de o lovitură dură în încălzire, când jucătorul Gareth Anscombe s-a accidentat. Sam Costelow a fost promovat pentru a-și face debutul în Cupa Mondială, și tânărul de la Scarlets și-a ghidat echipa spre un start puternic, Francis și Williams marcând în primele 24 de minute.

Georgia a replicat rapid

Georgia a răspuns prin căpitanul Merab Sharikadze, care a marcat un eseu înainte de pauză, reaprinzând speranțele pentru o nouă revenire spectaculoasă, având în vedere victoria lor de 13-12 din Cardiff din luna noiembrie a anului trecut.

Rees-Zammit a restabilit un avans confortabil pentru Țara Galilor devreme în a doua repriză, dar două încercări georgiene în interval de patru minute de la Vano Karkadze și Davit Niniashvili au redus deficitul la doar cinci puncte în ultimele 15 minute. Rees-Zammit a fost din nou chemat să calmeze anxietatea galeză, reușind un nou eseu imediat după o pasă de la Williams, înainte de a adăuga un al treilea eseu și de a permite lui George North să marcheze și el.

Țara Galilor va înfrunta ocupanta locului doi din Grupa D, care va fi probabil fie Argentina, fie Japonia, în Marseille, sâmbăta viitoare.