Rugby: Campioana mondială rămâne în cursă

Selecţionata Africii de Sud a învins azi, cu scorul de 13-5, puternica echipă din Samoa şi s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale din Noua Zeelandă. Campionii mondiali în exerciţiu au dominat lupta cu insularii şi au încheiat grupa cu patru victorii în patru meciuri.

Toate punctele sud-africanilor, care au câştigat Cupa Mondială pentru a doua oară în istorie în Franţa, în urmă cu patru ani, au venit în prima repriză a meciului cu Samoa. Bryan Habana a marcat un eseu în minutul 9, în timp ce Morne Steyn l-a transformat. Acelaşi Steyn a mai pus alte şase puncte pe tabelă pentru echipa sa din două lovituri de pedeapsă. Africa de Sud va întâlni ocupanta locului secund în Grupa C, care va fi aleasă între Irlanda, Australia sau Italia.

Africa de Sud este doar a doua echipă calificată în sferturile de finală, după ţara gazdă - Noua Zeelandă, formaţie care caută al doilea titlu din istorie la Cupa Mondială. Cele două reprezentative se pot întâlni în semifinale.