România poate doborî dronele Rusiei. Proiectul de lege, votat

România poate doborî dronele Rusiei. Proiectul de lege, votatDrone. Sursa foto: x.com

Proiectul de lege care permite doborârea dronelor în spaţiul aerian naţional a fost votat în plenul Camerei Deputaţilor. Majoritatea celor din opoziţie au votat împotriva acestui proiect.

Daniel Suciu, despre proiectul de lege mult așteptat

Astfel, miercuri, în plenul Camerei Deputaților, a fost votat proiectul de lege referitor la controlul utilizării spațiului aerian național, obținând 196 de voturi pentru, 99 împotrivă și două abțineri. Această lege permite doborârea dronelor în spațiul aerian al României.

Daniel Suciu, reprezentant al social-democraților, a reacționat în timpul dezbaterii din plen la votul Opoziției împotriva proiectului, întrebându-i dacă își doresc ca dronele să cadă pe școli și în orașe.

Proiectul de lege va fi trimis la Senat, care este forul decizional în această situație, Camera Deputaților fiind prima Cameră sesizată.

Cei de la AUR nu au votat acest proiect de lege

Deputata AUR Geanina Șerban a afirmat că a votat împotriva „transferului autorității armatei române”. De asemenea, deputata a mai adăcugat: „Am văzut în presă, cu toţii, că avem generali corupţi”, a mai spus Geanina Şerban.

Camera Deputaților

Camera Deputaților. Sursa foto: Facebook

Deputata AUR le-a mai spus colegilor din plen: „Probabil v-a speriat discursul domnului vicepreşedinte (JD Vance, vicepreşedintele SUA, n.r) în care vă acuză că aţi încălcat democraţia, că aţi sprijinit o lovitură de stat şi acum veniţi cu un proiect şi aţi votat un proiect împotriva siguranţei naţionale”.

Proiectul de lege a stârnit reații dure între parlamentari

Dan Suciu, reprezentant al social-democraților, a mai afirmat în plenul că legea adoptată vizează apărarea României: „Ce vreţi, colegi din Opoziţie care vorbiţi de transfer de suveranitate şi nu este adevărat şi nu este despre acest lucru, ce vreţi, să ne cadă dronele pe şcoli, să ne cadă dronele în oraşe şi să daţi din umeri, după aceea, că Parlamentul nu şi-a făcut treaba? Exact asta se întâmplă acum”, a arătat Suciu.

Dan Suciu le-a mai spus deputaților din opoziție: „Vă deranjează că avem poliţie aeriană externă care apără România? Să ştiţi că această retorică nu este la vestul României ci este la estul României”.

Preşedintele comisiei de apărare, Mihai Weber, arăta într-un comunicat oficial: „Iniţiativa adoptată astăzi generează o întărire a capacităţii naţionale de control şi apărare a spaţiului aerian, abordând într-o manieră integrată măsurile de prevenire şi contracarare a utilizării neautorizate prin crearea unui cadru de cooperare şi coordonare la nivel interinstituţional şi aliat”, a concluzionat Weber, potrivit new.ro.