România, învinsă la limită de Spania. „Tricolorii” au ratat ocazia de-a obține un rezultat mare

Naționala de fotbal a României a fost învinsă, joi, pe teren propriu, de Spania, scor 1-2

Naționala de fotbal a României a fost învinsă, joi, pe teren propriu, de Spania, scor 1-2, într-o confruntare din Grupa F a preliminariilor Campionatului European din 2020. Ibericii au dominat copios prima repriză, au ratat cinci ocazii mari de-a marca și au punctat doar prin Sergio Ramos, cel care a transformat o lovitură de la 11 metri în minutul 29.

Oaspeții și-au dublat avantajul în repriza a doua, datorită lui Paco Alcacer (47), iar „tricolorii” au redus din diferență după reușita lui Florin Andone din minutul 59. Spania a jucat în inferioritate numerică după eliminarea lui Diego Llorente (81) și România a ratat ocazia de-a obține un rezultat mare, pentru că George Pușcaș și Dragoș Grigore au irosit ocazia de-a marca, la aceeași fază, în minutul 90+1.

Tot în Grupa F, Norvegia a învins Malta, acasă, scor 2-0, iar Suedia s-a impus în Insulele Feroe, scor 4-0. După cinci etape, clasamentul arată astfel: 1. Spania 15 p, 2. Suedia 10, 3. Norvegia 8p, 4. România 7p, 5. Malta 3p, 6. Insulele Feroe 0p. Duminică, la Ploiești, România va întâlni Malta, de la ora 19.00.