RUGBY. România a câștigat și întâlnirea cu reprezentativa Canadei

Reprezentativa de rugby a României a câștigat partida de verificare disputată, sâmbătă, contra naționalei Canadei, scor 21-16, la pauză 18-6.

România s-a impus în jocul amical cu reprezentativa Canadei, disputat, sâmbătă, pe stadionul „Arcul de Trium”. „Stejarii” au învins cu scorul de 21-16, după ce la pauză au condus cu 18-6. Canadienii au deschis scorul, prin Gordon McRorie, ce care a transformat o lovitură de penalitate, în minutul 2, apoi românii au restabilit egalitatea, prin Florin Vlaicu, tot dintr-o lovitură de pedeapsă.

În minutul 11, Florin Vlaicu a reușit un eseu, pe care tot el l-a și transformat. McRorie a reușit o transformare (14), iar Ionuț Dumitru și-a trecut și el în palmares un eseu (22). În prima parte, Vlaicu a mai reușit o transformare și a mai adus trei puncte „stejarilor”. În partea secundă, oaspeții au redus din diferență, dar mai întâi, același Vlaicu a transformat o lovitură de pedeapsă (55). Canadienii au reușit o transformare prin McRorie (61), iar Philip Mack a izbutit un eseu, transformat tot de el, în minutul 74.

Săptămâna trecută, tot într-un meci de verificare, România a învins SUA, scor 23-10.