Alexandra Dulgheru, în turul doi la US Open

Singura româncă inclusă pe lista capilor de serie, Alexandra Dulgheru (25) a învins-o ieri pe franțuzoaica Julie Coin (scor 6-3, 6-1), în primul tur de la US Open.

Sorana Cîrstea a fost eliminată de suedeza Sofia Arvidsson, în două seturi, 1-6, 2-6.

De asemenea, Edina Gallovits şi Monica Niculescu - primele sportive din România care au jucat în manşa inaugurală a turneului de Grand Slam de la US Open - au pierdut meciurile disputate cu Marion Bartoli, respectiv Victoria Azarenka.

Edina Gallovits nu a avut nicio şansă în faţa franţuzoaicei Bartoli, cap de serie numărul 13 la Flushing Meadows, cedând cu scorul de 3-6, 2-6. În cealaltă partidă, Monica Niculescu a reuşit să îi ia un set jucătoarei din Belarus, a zecea favorită a turneului. Venită din calificări, românca a pierdut primul set la zero, însă şi l-a adjudecat pe următorul cu scorul de 7-5. În "decisiv", Azarenka s-a impus cu 6-1.