Retrocedări în lanț. Mii de imobile confiscate de comuniști se vor întoarce la proprietarii de drept
- Mădălina Sfrijan
- 11 iulie 2025, 23:33
București. Sursa foto: Arhiva EVZ Stelian Bujduveanu, primarul general interimar al Capitalei, a anunțat că a semnat un nou val de dispoziții pentru retrocedarea imobilelor confiscate în perioada comunistă, în baza Legii 10/2001. Potrivit acestuia, este vorba despre „câteva mii” de decizii care vizează restituirea proprietăților către foștii proprietari sau moștenitorii acestora.
Val de retrocedări. Anunțul făcut de primarul interimar al Capitalei
Bujduveanu a subliniat că acest demers nu reprezintă o obligație administrativă.
„Nu vorbim doar despre acte sau dosare. Vorbim despre vieți întregi. Despre familii care merită, în sfârșit dreptate”, a afirmat primarul interimar al Capitalei.
Edilul a anunțat că a luat măsuri pentru accelerarea procesului de retrocedare, prin eficientizarea activității comisiei care se ocupă de soluționarea dosarelor. El a dat asigurări că toate cererile vor fi analizate în cel mai scurt timp posibil, cu respectarea strictă a legii și cu considerație pentru fiecare solicitant.
Vești bune pentru familiile celor care au avut de suferit din cauza regimului comunist
Primarul interimar a subliniat importanța închiderii acestui capitol dureros pentru multe familii de români. Vineri, acesta a semnat mai multe dispoziții privind retrocedările din Capitală.
„După zeci de ani de așteptare, e timpul ca aceste răni să fie închise. Definitiv”, a fost mesajul edilului.
Stelian Bujduveanu a fost numit primar interimar al Bucureștiului, după ce Nicușor Dan și-a dat demisia pentru a prelua funcția de președinte al României. Deși anterior au existat tensiuni între cei doi, Bujduveanu a beneficiat de susținerea lui Nicușor Dan pentru această poziție. Mandatul său de primar interimar va dura până la organizarea alegerilor anticipate.

Stelian Bujduveanu. Sursa foto: Facebook
Ce avere are actualul primar al Capitalei
La momentul preluării mandatului, Stelian Bujduveanu a declarat în declarația sa de avere un teren intravilan în Constanța, cu o suprafață de peste 5.500 de metri pătrați, precum și un spațiu comercial tot în Constanța, cu o suprafață de 500 de metri pătrați, ambele achiziționate în anul 2008. De asemenea, edilul a precizat că are un apartament în București, cu o suprafață de 64 de metri pătrați, cumpărat în 2017.
Printre bunurile personale figurează și bijuterii și ceasuri în valoare totală de aproximativ 30.000 de euro, dobândite între anii 2017 și 2025.
Stelian Bujduveanu are un credit din 2017, în valoare de 311.000 de lei, cu scadența în anul 2047. De asemenea, acesta a primit de la Gheorghe Bujduveanu suma de 200.000 de lei. Venitul său anual provenit de la Primăria Capitalei se ridică la 190.730 de lei.