Războiul dintre Gigi Becali și Realitatea Plus a ajuns la CNA. Ce a acuzat patronul FCSB

Războiul dintre Gigi Becali și Realitatea Plus a ajuns la CNA. Ce a acuzat patronul FCSBGigi Becali. Sursa foto: Facebook

Gigi Becali (66 de ani) continuă războiul pe care îl are cu postul TV Realitatea Plus. Patronul FCSB a reclamat postul TV la CNA.

Becali a reclamat Realitatea Plus la CNA. Conform procedurilor, a fost invitat să explice situația. Ședința a fost publică.

Ce l-a nemulțumit pe Gigi Becali în legătură cu Realitatea Plus

Becali a fost prezent pentru a dialoga cu membrii Comisiei. Încă nemulțumit de modul în care Realitatea TV a vorbit despre el și familia sa, Gigi Becali a vorbit mai multe minute, înflăcărat.

„Vă cer respectuos să le închideți postul! Trebuie să le dați o pedeapsă dureroasă, altfel ei nu o să se potolească, să mai facă mizerii.

Cum să ajungă să-mi pună copilul în cătușe? Fata mea a apărut la TV cu cătușe. O amendă de circulație n-a luat în viața ei și ajunge să fie bătaie de joc la un post de televiziune?!

Fata mea are 3 copii și nu mai vrea, de rușine, să se ducă la grădiniță, ca să-și ducă copiii. Nemernicii ăștia practic nu o mai lasă să aibă grijă de copii așa cum ar trebui!

Vă cer din inima mea să luați o măsură care să fie văzută de toată lumea. Toți să afle ce mizerii au făcut cei de acolo (n.r. se referă la Realitatea Plus). Să se vadă că șantajiștii și manipulatorii primesc pedepse dure. Să fie un exemplu!”, a declarat patronul FCSB la întâlnirea cu membrii CNA.

Urmează să fie audiați la CNA reprezentanții Realitatea Plus

Oficialii CNA i-au mulțumit pentru participare. La final, au transmis că urmează să analizeze declarațiile oferite de Gigi Becali.

Paginademedia.ro anunță că în ședința de mâine, 15 aprilie, vor fi audiați și reprezentanții Realitatea Plus, iar apoi se va lua o decizie.

Postul TV a luat deja o amendă-record de la CNA

Realitatea Plus este cunoscută pentru derapajele consemnate de CNA. Televiziunea a primit o amendă maximă de 200.000 de lei pentru dezinformare. Jurnaliștii de la postul TV au utilizat sintagma „președintele ales” atunci când făceau referire la Călin Georgescu.

Comunicatul CNA prin care instituția și-a justificat amenda-record:„Se aplică amendă de 200.000 de lei postului Realitatea Plus pentru că, în mai multe emisiuni din perioada 17 – 30.12.2024, radiodifuzorul a încălcat legislația referitoare la asigurarea informării corecte și obiective a publicului, respectiv prevederile art. 3 alin. (2) din Legea audiovizualului nr. 504/2002 și ale art. 64 alin. (1) lit. a), b) din Codul de reglementare a conținutului audiovizual”.

Ne puteți urmări și pe Google News