EURO. România - Muntenegru, scor 20-23. Fetele lui Tadici au bifat prima înfrângere la turneul final

Na?ionala feminin? de handbal a României a pierdut, ast?zi, la Vr?e?, cu Muntenegru, vicecampioana olimpic?, ultima partid? din cadrul Grupei D a Campionatului European, scor 20-23.

Ambele echipe erau calificate în grupele principale, iar meciul final a contat pentru configura?ia final? a clasamentului. De?i au condus la pauz?, scor 10-9, tricolorele s-au recunoscut învinse , la final, de muntenegrence, scor 20-23. În primele dou? jocuri, dup? 21-21 cu Rusia, România a învins Islanda (scor 22-19). Clasamentul final al Grupei D arat? astfel: 1. Muntenegru 6p, 2. Rusia 3 p, 3. ROMÂNIA 3 p, 4. Islanda 0 p. LIVE Muntenegrul a câ?tigat meciul. Scor final 23-20. Ne-am apropiat la dou? goluri. 20-22. Muntenegrencele se îndreapt? spre victorie. Conduc cu 22-19. Bulatovici nu poate fi oprit? ?i scorul devine 21-18. Am redus din diferen??. 18-20. Ex-iugoslavele au un avans de trei goluri. 20-17. Br?deanu a marcat. Este 17-18. Bulatovici este cea mai bun? juc?toare de pe teren ?i duce scorul la 18-16 pentru Muntenegru. Geiger a redus din diferen??. 15-17. Adversarele noastre s-au distan?at la dou? goluri. 15-13. Geiger a egalat. 13-13. Ada Nechita a punctat. 12-13. Bulatovici duce scorul la 13-11 pentru ex-iugoslave. Muntenegrencele au avantaj, scor 12-11. Bulatovici nu a mai ratat de la 7 metri. 11-10. Ada Nechita a marcat primul gol al reprizei a doua. 11-9. A început partea secund?. Prima repriz? s-a încheiat. Conducem cu 10-9. Este egalitate. 9-9. Adversarele noastre s-au apropiat la un gol. 9-8. Katarina Bulatovici trage echipa dup? ea, ?i reduce din diferen??. Meiro?u a trimis o torpil?. 9-6. Br?deanu face legea pe teren ?i mai înscrie o dat?. 8-5. Avem în continuare avantaj, conducem cu 7-5. Ne ap?r?m foarte bine, iar Paul Ungureanu face minuni în poart?. Br?deanu e de neoprit. 6-4 pentru fetele noastre. Scorul a devenit 5-4 pentru România. Br?deanu a fructificat iar??i un 7 metri. Conducem cu 4-3. Paula Ungureanu a ap?rat o lovitur? de la 7 metri. Sala sare în aer. Br?deanu duce scorul la 3-2. La meciul de la Vr?e? sunt 1.500 de uporteri români. Adversarele noastre au egalat ?i ele. 2-2. Br?deanu a marcat de la 7 metri. Conducem cu 2-1. Fetele noastre au marcat ?i ele. Scorul e 1-1. Ex-iugoslavele au deschis scorul. Muntenegru a ratat primul atac. Meciul a început.