Radu Ştefan s-a accidentat la încălzire şi a ratat derby-ul cu Inter Milano

Radu Ştefan s-a accidentat.  Introdus de antrenorul Simone Inzaghi în primul unsprezece al lazialilor pentru derby-ul cu Inter Milano, fundaşul lateral român Radu Ştefan s-a accidentat la încâlzire şi nu a mai putut intra pe teren. Gazdele de la Inter au câştigat en – fanfare confruntarea găzduită de stadionul „Giuseppe Meazza”, cu scorul de 3 – 1, graţie unei duble a golgheterului belgian Romelu Lukaku (’22 şi ’45) şi a unei reuşite a celuilalt atacant al trupei lui Roberto Mancini, argentianul Lautaro Martinez (’64).

Experimentatul apărător în vârstă de 34 de ani, Radu Ştefan, a suferit o accidentare cu puţine minute înainte de startul partidei de duminică seară, iar prezenţa lui pe gazon, în etapa viitoare, cu Sampdoria, este încă sub semnul întrebării. În urma acestui eşec, Lazio a pierdut teren preţios în lupta pentru o nouă calificare în Liga Campionilor şi a fost depăşită de Napoli şi de Atalanta. Inter a preluat, în schimb, şefia în clasamentul din Italia.

Răzvan Marin, titularul în eşecul lui Cagliari cu Atalanta

Nici echipa lui Răzvan Marin, Cagliari, nu a avut o soartă mai fericită în ultima rundă din Seria A. Tricolorul a făcut parte din formula de start a grupării din Sardinia, în înfrângerea suferită acasă (0 – 1), în faţa revelaţiei din sezonul precedent, Atalanta Bergamo. Internaţionalul român trecut pe la Standard Liege şi Ajax Amsterdam a evoluat 86 de minute, fiind înlocuit de tehnicianul Eusebio Di Francesco cu italianul Allessandro Deiola.

Tătăruşanu bifează un nou meci ca rezervă

Retras din naţionala României, goalkeeperul Ciprian Tătăruşanu a văzut, din nou, de pe bancă înfrângerea surprinzătoare a lui AC Milan, din deplasarea de pe terenul micuţei formaţii din Spezia (0 – 2). Portarul care a împlinit de curând 35 de ani rămâne astfel în continuare cu o singură prezenţă în tricoul rossonerilor, în actuala ediţie din Seria A.