Puștiul care a făcut istorie pentru FC Barcelona. I-a luat fața lui Lionel Messi cu o performanță incredibilă

Ansu Fati a intrat în istoria fotbalului spaniol, după ce a reușit să marcheze de două ori pentru Barcelona

FC Barcelona n-a impresionat, dar s-a impus cu scorul de 2-1 în partida jucată, duminică, pe „Camp Nou”, contra celor de la Levante, în runda a 22-a a Primerei Division. În tricoul catalanilor a strălucit Ansu Fati, cel care a marcat de două ori, în minutele 30 și 32. Astfel, la 17 ani, atacantul a devenit cel mai tânăr fotbalist care reușește „o dublă” în campionatul Spaniei. Pentru oaspeți a punctat Ruben Rochina în minutul 90+2.

Lideră în Spania este Real Madrid, cu 49 de puncte, urmată de FC Barcelona, cu 46 de puncte. Marea revelație, Getafe, încheie podiumul, cu 39 de puncte.